| Anemari456 a întrebat:

Bună dimineața, dacă pe 18 septembrie am întreținut contact sexual protejat, pe data de 2 octombrie mi-a venit menstruația 6 zile, pe data de 12 octombrie mi-am făcut testul beta hcg care a ieșit mai mic de 1, 20, iar pe 30 octombrie mi-a venit menstruația care m-a ținut 5 zile, 4 au fost abundente, ultimul test l-am făcut la 41 de zile de la contactul sexual, plus ca la 32 de zile de la contactul sexual am fost la ginecolog și mi-a făcut o ecografie și a zis ca nu se vede nimic, mi-a făcut și un test de sarcina care a ieșit negativ, mai pot sta, cu stres în legătură cu o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina beta-hCG a fost efectuat dupa ce au trecut 24 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual (18.09 - 12.10 = 24 zile), reiese ca rezultatul testului beta-hCG obtinut in acel moment este 100% VALID, VALABIL si CORECT.
Fiindca valoare nominala a cantitatii de hormon de sarcina hCG in sange obtinuta a fost MAI MICA de 1, 20 mUI/ml de sange, rezultatul obtinut este 100% NEGATIV fiindca este incomparabil mai mic fata de valoarea minima de POZITIVARE a testului care este de 5, 83 mUI/ml de sange. In consecinta orice ingrijorare de-a ta in privinta unei sarcini chiar si pur ipotetice, este cu totul inutila fiindca starea ta de stres din acest moment este ilogica si irationala. Multa sanatate!