| julieta a întrebat:

Buna din nou.am o relatie de aproape 6 ani, eu si prietenul meu am luat hotararea ca este momentul sa ne mutam impreuna mai ales ca peste 2 ani vom oficializa relatia.problema e urmatoarea, cateva luni o sa fim nevoiti sa stam cu ai lui. ei inca mai lucreaza si urmeaza sa se pensioneze pentru a se muta la tara si sa luam viata in piept am2 fara ca ei sa fie prin preajma noastra si sa ne acorde ajutor.sa invatam sa ne descurcam de pe acum singuri din mai multe pct de vedere.problema este urmat, la inceputul relatiei am avut de furca cu mama lui sa zicem asa, a fost impotriva mea dar nu a reusit sa ne desparta cu tot ce a incercat sa faca.acum se poarta cu mine ca si cum as fi fata ei si ne-am fi inteles foarte bine de la inceput, cum sa fac sa pot da la o parte raul de la inceput sa-mi fie mai usor sa o suport zi de zi in casa? imi este foarte greu sa uit ce a fost la inceput, eu respect pe toata lumea atat timp cat sunt respectata dar ...cand vine vb de ea nu stiu cum sa ma comport, nu vreau sa-mi fac nici priet sa sufere cu comportamentul meu fata de mama sa

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Te felicit pentru statornicia, bunul simt, modestia si maturitatea ta.Nu se intalneste asa des in ziua de azi! Pentru ca am cu cine discuta, te sfatuiesti sa ai relatii normale cu soacra ta, pentru ca s-ar putea sa-ti fie de folos mai tarziu(copii, produse alimentare naturale.). In felul acesta, nici prietenul tau nu va suferi. Chiar daca tu inrealitate nu o poti ierta, fa-o de ochii lumii. Vei avea de castigat! Iti urez de pe acum sa fii cea mai frumoasa si fericita mireasa din lume.

lolita
| lolita a răspuns:

In general realtia soacra-nora se stica cand andoua locuiesc in aceiasi casa, fiecare este obisnuita cu stilui ei de viata. daca totusi te vei muta inceraca sa nu o deranjezi cu minic, cel putin canad iubitul tau este de fata, ea are mai multa experienta de viata ca si tine si daca inca nu te-a acceptat va incerca sa te deranjeze si asa voi doi vetia jung sa va certati din cauza ei. chiar daca ti se pare ca zice ceva nelelocul lui fate canu auzi si nu suferi din cauza asta. o relatie perfecta nu exista intre nora si soacra.

| fabiola a răspuns:

Te inteleg, uneori cuvintele dor mai mult decat o palma! Dar atata vreme cat el nu a tinut cont de dorinta mamei si tu trebuie sa ii accepti mama asa cum e, asa cum a fost! Inchide intr-o cutie ce-a fost, incearca sa te stapanesti cand esti in prezenta ei si orice decizie sa o iei impreuna cu iubitul tau.Ca el sa nu sufere, e bine ca sa existe o buna comunicare si intelegere intre voi! Restul vine de la sine!

| Barajag a răspuns:

Ia situatia ca atare si zic eu ca, cel mai bine ar fi sa uiti ceea ce s-a intamplat intre voi amandoua, acum daca zici ca s-a schimbat comporta-te cum se cuvine, intelegerea trebuie sa vina din partea amandurora.Fiecare dintre noi avem conceptii diferite si fiind mama, nu trebuie sa o judecam, eu cred ca vei reusi sa te impaci bine cu ea toata perioada cat veti sta impreuna.Bafta!

| OanaG a răspuns:

Stii cum e "Numai soacra sa nu fii"
laughing)

Toate sunt asa, ca vor fete mai bune pentru. baietii lor sau inversoh go on
Chiar nu inteleg, daca 2 persoane se iubesc si se inteleg de ce intervin altii thinking

Bafta:*

Răspuns utilizator avertizat
| ////////////// a răspuns:

Stii mai bine ati astepta sa se mute ei si apoi sa va mutati voi, e greu sa traiesti cu parintii, ba nu le convine ceva cit de mult nu te-ai starui sa le faci pe plac, dar comportate calm cu ea, vezi-ti mereu de-ale tale, ajut-o, arata-i ca nu esti ceea ce crezut ea si la urma urmei nu vei trai cu ea asa ca decide cei mai bine pentru tine.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa stai la tine daca nu o suporti si sa vina si el la tine si asa toata lumea e fericita.