| julieta a întrebat:

Buna din nou. am si eu o intrebare care nu imi da pace de la un timp de vreme, poate ca o sa sune aiurea dar.va intreb:am o relatie de aproape 6ani, relatii intime am avut numai cu el, nu am folosit anticonceptionale deloc, cateodata am folosit prezervativul, intotdeauna se retrage inainte de a-si da drumu, iar in 5 ani de cand mi-am inceput viata sexuala nu si-a dat drumul in mine de 10 ori, dar ma macina oarecum un gand "oare are vreunul dintre noi vreo problema " sau am avut noi noroc sa nu raman? stiu ca si lichidul preejeculator contine spermatozoiti, chiar daca as ramane insarcinata acum nu ar fi o problema pentru ca am2 ne dorim un bebe si nu as renunta la el cu toate ca inca nu suntem casatoriti(peste 2 ani avem nunta). intotdeauna mi se intampla tot ceea ce ma tem si nu vreau sa fiu dezamagita pe planu asta, i s-a intamplat vreunuia dintre voi sa fiti (fost) cum sunt eu acum?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa aveti vreo problema, vreunul dintre voi, dar nu obligatoriu. Poate fi doar noroc.

| Zenithf a răspuns:

Bine ati facut ca nu ati folosit anticonceptionale, poti citi aici de ce:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Nu te teme, si eu cu sotia mea am procedat la fel vreme de 5 ani, si numai accidental s-a intamplat sa nu ma retrag la timp.
Dar anul asta ea a terminat facultatea (a avut ceva probleme, a trebuit sa se mute si din cauza asta a terminat asa greu facultatea) si eu, rau ce sunt, am patit mai des "accidente" de genul asta, si ea este acum aproape in luna a 3-a.
Si cred ca si voi, odata ce va puneti asta in minte, o sa aveti rezultate pozitive. :D

| 80Cris a răspuns:

Din pct. meu de vedere, faptul ca nu ai ramas insarcinata e un noroc, sa zic asa, avand in vedere ca probabil la momentul respectiv nici nu vi-ati fi dorit. Nu cred ca aveti vreo problema si sunt sigura ca daca va puneti serios pe treaba va aparea si un bebelus. Toate cele bune!

| aangelia a răspuns:

Draga vasiledumitru
nu e niciun pacat daca faci sex cand esti logodit
ca nu a scris asta d-zeu in bibliewinking
e pacat sa faci sex cand e unul dintre cele 4 posturi mari, sau orice post tongue

| vasiledumitru a răspuns:

Ai pacatuit pana acum facand sex, si acum trebuie sa platesti pentru pacat si de aia esti nefericita.

| adellinas a răspuns:

Lasati fata in pace cu 'sfaturile ortodoxe ' ca daca ne luam dupa asa ceva ar insemna sa facem cate un copil pe an si dupa sa asteptam sa ii 'creasca' Dumnezeu. Eu cred intr-un Dumnezeu bun si intelegator nu in cel creat de biserica si de preoti pacatosi homosexuali. Iar tu Julieta stai linistita ca o sa apara si un copil la momentul potrivit pana atunci traieste-ti viata si nu mai sta cu stresul ca poate aveti vreo problema. happy gandeste pozitiv