| MissDy a întrebat:

Buna dragilor!
Am o mare problema legata de viata mea sexuala : himenul meu este elastic si nu se rupe indiferent de numarul de contacte avute sau pozitii etc.
Stiu ca pentru unii nu ar fi un motiv de ingrijorare (sincer nici pe mine nu ma prea deranjeaza prezenta lui, simtind o protectie in +, eu cu iubitul meu practicand uneori sexul neprotejat dar fara ejaculat inauntru) dar am sangerari si dureri destul de des, totusi fara sa se rupa.
Motivul pentru care postez intrebarea este ca mi-am reluat viata sexuala dupa o pauza de 7 luni; prima data cu noul partener m-a durut putin si am sangerat toar cateva picaturi, a doua oara a fost mult mai rau : m-a durut foarte tare si am sangerat destul de abundent, totusi s-a oprit repede. Din fericire ultima data a fost mult mai bine, fara sangerari si doar o durere care a fost pusa in umbra de placerea cauzata.
Oricum chiar nu stiu ce sa fac datorita discomfortului si faptului ca nu ne prea permitem sa ne "murdarim".
M'am gandit sa merg la medic sa il rog sa imi rupa himenul dar nu stiu ce sa fac.
Astept sfaturi din partea voastra.
Thx happy

Cel mai bun raspuns >- Fundita!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul elastic NU este o metoda de protectie in plus, neavand practic nici un efect contraceptiv. Exista femei in situatia ta care merg la ginecolog pentru himenotomie, practic o mica incizie facuta in cabinetul ginecologic care rupe himenul si, dupa vindecare (5-7 zile) permite o viata sexuala normala.

6 răspunsuri:
| Noone4u a răspuns:

Eu zic, ca ar fi cazul sa te duci la doctor daca nu vrei ca situatia asta sa continue asa. Bafta.

| crissyyo a răspuns:

Fuga la mediiiiic! Bafta :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Aşa cum spunea şi midu89 : dacă ai himenul elastic, atunci nu se rupe; dar nici NU apar sângerări!

Dacă au fost sângerări, atunci s-a rupt himenul ( chiar dacă la al 3-lea contact, al 4-lea, etc. ) - ori acele sângerări au alte cauze!

Mai ales că situaţia s-a repetat în cazul a 2 parteneri, şi acele sângerări au fost însoţite de durere - e EVIDENT că acestea au o cauză medicală!

Trebuie NEAPĂRAT să mergi URGENT la un control ginecologic!

| Azµre a răspuns:

Du-te la medic poate nu ai un himen elastic și ai altă problemă de altă natura. Vizitează un ginecolog, fă un control spune-i simptomele. Urgent.

| midu89 a răspuns:

Pai daca ai himenul elastic nu ai parte de sangerari, ai o alta problema si trebuie sa mergi la un medic si el va sti exact care este problema

| georgegeorge90 a răspuns:

Ai incercat sa te duci la ginecolog si sa ii zici problema?