| Loredana2505 a întrebat:

Dupa multe incercari, testul de sarcina a iesit intr-un final pozitiv. Acum intrebarea mea este daca e normal sa ai dureri la nivel abdominal, la fel ca la menstruatie sau inaintea menstruatiei. Ma tem sa nu fie ceva in neregula. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Printre simptomele de sarcina se numara si crampele. Vezi acest articol (punctul 8):
http://www.totuldespremame.ro/......ce-sarcina
Crampele in primul trimestru de sarcina sunt de obicei mai slabe decat cele menstruale, si sunt provocate de intinderea ligamentelor ca rezultat al maririi dimensiunii uterului. Daca insa durerea este ca o intepatura de cutit, ai putea sa te ingrijorezi. Nu strica sa iti vezi ginecologul ori de cate ori crezi ca ai o problema. Mai bine asa decat sa stai stressata in perioada sarcinii, nu iti face bine nici tie nici copilului.
Felicitari! Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va faca fericiti!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa te prezinti la medic pentru ca, parerile sunt impartite si tu trebuie sa ai o siguranta ca sarcina evolueaza normal..nu crezi?
Deci fuguta la medic.
Sarcina usoara happy

| corbulalbrosu a răspuns:

In aceasta faza foarte timpurie de sarcina adica imediat dupa concepere este anormala aparitia oricaror dureri. Este indicat sa te prezinti de urgenta la medicul ginecolog care te-a mai consultat pentru o investigatie cat mai amanuntita. Este indicat sa te prezinti cat mai urgent deoarece doar astfel poti evita un eventual/posibil avort spontan. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Normal ca este ceva in neregula, iar o sarcina nu ar fi ceva inexplicabil.

| Fatamuntilor a răspuns:

Odata sarcina confirmata prin teste de urina /si de sange, orice viiitoare mamica trebuie sa se prezinte la ginecolog, pentru a fi luata in evidenta.

| sofisis a răspuns:

Nu prea e normal. Crampele sau contractiile sunt semnale destul de alarmante in sarcina.
Mergi urgent la medic sau suna-l/-o si explica-i exact ce simti. Poti lua NoSpa. Relaxeaza si opreste crampele. Oricum si la spital daca te duci, tot NoSpa iti administreaza.

Apropos, daca faci inca sex cu sotul, prietenul etc. ai MARE grija sa nu isi dea drumu' in tine. Sperma contine substante care provoaca crampe si avorturi spontane. Oricum, trebuie musai sa ajungi la un medic sa te ia in evidenta si sa stie exact ce simptome ai.

| Loredana2505 explică:

Am uitat sa specific ca durerile nu sunt accentuate. Un mic disconfort ce nu persista.