| DdPaul a întrebat:

Eu cred ca am fimoza și nu sunt sigur. In stare fleașcă îl pot decalota fără problema, iar in stare erecta doar pe jumătate. De precizat ca nu mi-am început viața sexuală. Voi ce credeți? Este sau nu fimoza?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care preputiul NU poate fi retras complet de pe glandul penisului intrat in erectie, ci doar partial, in acel caz acel penis este afectat de boala numita fimoza.
Clasificarea fimozei este in functie de suprafata decalotata :
Fimoza Gradul I - preput complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului urinar (deschiderea uretrei)
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Conform descrierii tale, reiese ca in cazul tau fimoza ar fe de gradul II (doi). In astfel de situatii este indicat sa fii consultat de medicul urolog care iti va explica ce fel de exercitii trebuie sa se efectueze in astfel de situtii pentru a largi suficient de mult diametrul deschiderii preputiului. Multa sanatate!

| Anoniq a răspuns:

Este fimoza, am avut aceași problemă dar de cateva luni, in fiecare zi il decalotam până unde se putea si aceste exerciții au dat rezultate (cel puțin la mine), dar îți recomand sa mergi la medic