| denisaaadeni a întrebat:

Eu nu am ciclu regulat desi am aproape 18 ani. Nu am vrut pana acum sa merg la medic pentru ca stiam ca imi va recomanda anticonceptionale, care ma vor face sa ma ingras in primul rand. Tin totusi un calendar si stiu cand imi vine ciclul si cand ar trebui, iar dupa calendarul meu, ar fi trebuit sa imi vina acum 16 zile. Nu am avut niciodata contact sexual in adevaratul sens al cuvantului (penetrare), insa acum 2 zile eu si prietenul meu am facut petting iar el si-a frecat penisul de vaginul meu. Intrebarea mea este daca este posibil sa fiu insarcinata. Stiu ca suna prostesc insa vreau sa fiu sigura, pentru ca am mai citit ca daca exista lichid preseminal pe penisul lui si ma atinge in acea zona exista totusi o posibilitate sa se intample. In aceasta seara am observat o scurgere maronie pe absorbantul de zi, insa m am gandit ca am racit si este din aceasta cauza (ma doare foarte tare burta).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca scurgerea maronie si durerile abdominale sunt semne premenstruale destul de clare de pornirea iminenta a menstruatiei. Lichidul preejeculator nu contine spermatozoizi, insa se poate contamina prin amestecare cu sperma ramasa in uretra de la o ejaculare anterioara petrecuta cu putin timp in urma (cateva ore) in cazul in care barbatul nu a urinat intre timp. In cazul descris probabilitatea de a se forma o sarcina teoretic poate fi considerata ca fiind aproape imposibila, insa nu se poate nici 100% exclude. Mitul cu ingrasarea in cazul folosirii anticonceptionalelor (AC) nu mai este valabil deoarece dozele de hormoni existente in AC-le actuale sunt de circa 10 ori mai mici fata de cele existente in urma cu multi ani. Folosind inelul intravaginal pe baza de hormoni NouvaRing dispare si aceasta teama de ingrasare, deoarece transferul hormonilor in sange se face direct prin intermediul mucusului vaginal, iar protectia oferita este cea mai mare posibila la ora actuala, fiind de peste 99, 7%. Multa sanatate.

1 răspuns:
| consuello a răspuns:

Foarte putine sanse sa fii însărcinată 1/1000000. Deci fii linistită. Nu toate anticonceptionalele ingrasa dar nu asta este solutia de obicei menstruatia se reglează dupa începerea vieții sexuale cat de cat si intr un final dupa o nastere, f multe fete au problema asta si nu este o boala in nici un caz, pe viitor nu te mai feri de ginecolog!