| Adelina2320 a întrebat:

eu si prietenul meu vrem să facem sex neprotejat. Din câte am auzit, metoda "coitus interruptus" nu este in totdeauna eficienta. Pot ramâne însărcinată daca folosesc această metodă şi iau pastila de a doua zi?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineintelesca poti ramane insarcinata fiindca iti lipsesc cele mai elementare informatii si cunostinte strict necesare si obligatorii de cunoscut din momentul in care te-ai hotarat sa-ti incepi viata sexuala. De inceput te sfatuiesc sa incerci sa uiti ca exista acea asa numita pastila de a 2-a zi. De asemenea te sfatuiesc sa incepi sa te informezi cat mai precis si cat se poate de exact cu privire la metodele de preventie, a protectie dar mai ales sa intelegi mecanismul prin care se produce/realizeaza procreerea. Doar invatand si printr-o informare corecta vei reusi sa intelegi ce reprezinta ovulatia, ciclul menstrual, menstruatia, dar mai ales perioada fertila, adica acea perioada in care femeia poate sa ramana insarcinata. Doar dupa ce vei cunoaste foarte bine toate lucrurile prezentate si veti acumula suficienta experienta sexuala, veti putea sa treceti sa practicati metoda "coitului intrerupt". Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Pastila de a doua zi NU e mentosan! E foarte dăunătoare și periculoasă, și e de preferat să fie administrată doar la sfatul medicului!
Ia mai bine anticoncepționale, dar tot după un consult și cu recomandare medicală!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Donsavas a răspuns:

Nu iti recomand! la inceputul actului, poti sa o faci neprotejat, atata timp cat el nu ejaculeaza. Dupa care, il pui sa-si puna prezervativul. Apropo, mai usor cu sexul. Creeaza dependenta la creier!

| anamariarot a răspuns:

Sansele in cazul asta sunt infime, iar pastila aia poate avea foarte multe efecte adverse: de la oboseala, stari de greata, varsaturi pana la dereglarea ciclului menstrual. Cea din urma e inevitabila, din pacate. E recomandat sa apelezi la ea chiar in cazuri de urgenta si de maximum 2-3 ori pe an, pentru ca in caz contrar o sa iti cam distrugi ficatul si nu cred ca vrei.
Exista foite chinezesti daca nu vreti sa folositi prezervativ, dar sa tineti cont ca nu va protejeaza de o eventuala boala cu transmitere sexuala.

| kandaraki a răspuns:

Pastila de a doua zi nu e ca si cum ai lua o bomboana si gata, dispare problema.
sex neprotejat nu o faci cu cineva care abia il cunosti si nu ai incredere in el, dar si asa nu faci fiindca se poate scapa si hop, esti gravida.
mai bine v-ati proteja sau ati citi o carte decat sa faceti sex, sunteti prea mici si prosti!

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

In primul rand, nicio metoda de contraceptie nu iti ofera protectie 100%. Coitus interruptus poate functiona daca el se poate controla foarte bine si daca tu nu esti in perioada fertila. Dar chiar si asa un oarecare risc exista. In al doilea rand, pastila de a doua zi se ia doar in cazuri de maxima urgenta. Nu o poti lua dupa fiecare contact neprotejat. E o bomba hormonala si nu cred ca vrei sa iti dai peste cap intregul organism doar pentru a face sex neprotejat. Daca nu vreti prezervativ, poti incepe sa iei pastile anticonceptionale.