| Melania28 a întrebat:

Fac 17 ani in octombrie....si mama mi-a zis ca e insarcinata, Mie m-i se pare ca ii foarte mare diferenta intre noi.A mei nu stiu ce sa aleaga intre avort si sa il pastreze. Eu nu stiu ce sa le zic, nu mai am cuvinte...Voi ce parere aveti?

30 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Felicitari! ce frumos. nu-l omorati, lasati-l sa vina pe lume...

| DeeaMarry a răspuns:

Eu una as fi tare bucuroasa happy.
La varsta ta, o sa fie ca un antrenament pentru cand vei avea si tu unul.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Pentru ce să arunce la gunoi practic o viață? Tu nu vrei să ai pe cineva după ce ai tăi nu vor mai fi? Nu știu dacă aș fi eu personal fericită, aș fi poate șocată oarecum dar nu mi-aș îndemna mama să facă avort. E un copil acolo, un potențial frate/soră. Care e problema că e foarte mare diferența între voi? Nu e nici un fel de problemă.

E alegerea ta și a părinților tăi însă, eu doar mi-am dat cu părerea.

Pa pa.

| Melania28 explică (pentru Emmeii):

Si eu am ramas socata putin...am crezut ca e o gluma. Si o sa o incurajez pe mami astfel incat sa fie puternica big grin Stiu ca nu prea conteaza diferenta de varsta, doar ca e putin mare.Dar daca acum s-a intamplat nu trebuie sa regrete nimeni.

| mihai69 a răspuns:

1. nu e treaba ta să le spui lor ce să decidă;
2. pe de altă parte, nu e problema ta dacă părinții au crezut că de la o anumită vârstă pot face sex fără protecție.
E adevărat că fiind aproape de maturitate ți se pare ciudat să ai dintr-o dată un frate/o soră mai mic/ă, dar privește problema și cum ar fi fost dacă ai fi avut deja vreo 7 frați, cam la doi ani distanță unul de altul, cum era în unele familii pe vremuri (și mai e și în ziua de azi, pe ici-colo). Nu cumva dacă tu ai fi fost prima, al optulea frate ar fi fost să vină pe lume tot cam acum? Doar că ai fi fost obișnuită să tot ai din când în când câte unul nou, nu doar unul la 18 ani! tongue
Sper (pentru ei, dar și pentru viața încă nenăscută) să țină copilul și vei vedea că o să-l iubești foarte mult!

| neutrino a răspuns:

Tie ti se pare gresit, si daca va fi, sigur iti vei schimba total sentimentele. Da-le voie parintilor sa se bucure de viata asa cum considera ei.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Totusi, te-ai intrebat ce ar vrea si mama ta? Ar iesi copilul ok la varsta pe care o are?

Poate ea vrea sa il pastreze. Tu te faci mare si in cativa ani pleci din casa. Ea ramane singura.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Melania,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evort? Nu. Normal că nu. Dacă frățiorul sau surioara ta va face ceva măreț pentru lume? Nu avem de unde ști. E o viață. Stă în pântecul mamei tale și îi bate inima acolo. Deci practic trăiește. E fratele/sora ta și trăiește. Între mine și cea mai mare soră a mea e diferență de 18 ani. Convingei să-l păstreze, te rog mult. E copilul lor și fratele sau sora ta sad Nu are nici o vină că urmează să se nască.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E diferenta mare, ar putea chiar sa-ti fie fiu, nu frate. Eh, s-au pomenit si nepoti care sa mearga cu unchii in carut, deci asta ar fi floare la nas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca erai tu insarcinata poate! Dar asa!? Si banuiesc ca ai si parinti tinerei. Deci se descurca.

NU ARE NICIO IMPORTANTA VARSTA TA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar fi frumos sa ai o surioara sau un fratior. Nu ar fi bine sa avorteze, gandeste-te ca o sora sau un frate mereu va fi langa tine neconditionat. Chiar daca diferenta de varsta e mare, mai tz vei vedea ce bine o sa fie. In final decizia va apartine parintilor tai..indiferent de ce se va spune in jurul lor.

| AndyLavy a răspuns:

Este alegerea lor pentru ca ei il vor creste nu tu. nu te baga, daca mama ta alege sa faca avort sa fie pe constiinta ei, si alegerea ei, nu sa fie influentata de tine. tu oricum peste ceva ani ar trebui sa ai drumul tau in viata, nu te va afecta cu nimic asta.

| Melania28 explică (pentru AndyLavy):

Stiu ca nu ma va afecta eu peste putin timp merg la facultate happy dar eu imi doresc sa am...mi-am dorit de mult ...doar ca nu au vrut laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, eu iti spun simplu, sa il pastreze. Tu ai deja 17 ani, o poti ajuta pe mama ta sa il cresca pe bebe, esti un sprijin, este pacat in viata sa fii singur fara un frate sau o soara, o sa vezi mai tarziu cat de bine o sa iti prinda in viata sa stii ca ai o sora sau un frate cu care sa te ajuti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescuioana29 a răspuns:

De ce sa faca avort? Incurajeaza-i sa pastreze copilul, de ce sa aleaga ca un copil sa nu vada lumina zilei niciodata? Asa cum te-au crescut pe tine, pot sa mai creasca un copil, din moment ce l-au facut. Acesta este sfatul meu.

| digital7shady a răspuns:

Pai zi-i sa faca ce crede ea ca e mai bine, vei fi de acord cu decizia ei, oricare ar fi ea. Te va vedea mai matura si responsabila. Cat despre un frate/sora bebelus la 17 ani, nu sa fie placut pentru tine... Evident parintii tai isi vor indrepta atentia spre cel mic si te va deranja, dar este un rezultat al evolutiei(este in ADN) sa ne protejam copiii. Gandeste pozitiv. Probabil cel mai enervant o sa fie pe la 5-7 ani.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Eu nu as sugera avortu pentru ca acel copil nu are nici-o vina..Nu cred ca va fi mare diferenta am si eu verisorii cu tot asa dar cu 10 12 ani m-ai mare.Bafta. Ultima cale nu e avortu. Sprijinai pe parinti tai sa vada ca avortu nu e ultima solutie.Bafta.

| bbu2eugen a răspuns:

Fara avort ...haide serios? decat sa ramai singura pe lume si sa moara si parinti si sa nu te ajute nimeni mai bine o sora/frate mai mic...sa stii ca o sa l iubesti mai mult ca pe tine insati. Pastrati l.

| Sxx a răspuns:

Ce contează diferența de vârsta?

Să nu facă avort, e păcat... e frumos să ai un frățior sau o surioară mai mic/ă :3

Cum să gândești așa, un nou membru în familie este un nou început! Chiar dacă faci 17 ani nu mai conteaza!^^

| Melania28 explică (pentru Sxx):

Da ma gandesc ca e frumos sa mai ai pe cineva, cand o sa fiu mai mare o sa am la cine cere ajutor happy Acum varsta e putin mare dar asta este, nu conteaza happy o sa fie bine

| zahre a răspuns:

ACCEPTATI-L! Sa vezi ce frumos va fi cand va veni pe lume, vei avea pe cineva! La 17 ani, in niciun caz nu se mai pune problema de gelozie!

| Miranda27 a răspuns:

Vai, eu zic sa-i sugerezi mamei tale sa nu faca avort! Eu cred ca e un pacat, si o sa aiba remuscari mai tarziu. Pana la urma e o viata in plus, mie avortul mi separe ca ucisul laughing Cred ca o sa va obisnuiti cu un nou copil, pana la urma nu e un sarpe, o reptila. Nu luati decizii pripite! Succes! happy

| Melania28 explică (pentru Miranda27):

Da asa e, avortul e ca si cum ucizi un om si iti este mereu pe constiinta. Oricum toti o sustinem pe mama si o sa fie bine big grin

| Meli2314 a răspuns:

Eu zic ca daca tu ai fi fost in locul acelui suflet nevinovat, nu ti-ar fi placut sa stii ca familia nu te doreste.winking. Gandeste-te.

| Brunilda a răspuns:

NUUUUUU! AVORT NU! Intr-adevar, e diferenta mare intre tine si viitor/viitoare fratior/surioara dar ce importanta are? Deci sa il pastreze!

| IustynaPuuP a răspuns:

Am vazut ca multi iti zic sa il accepti. Este un raspuns bun...Dar daca vei decide sa nu il accepti iti va ramane pe suflet si e pacat de bietul micut.Si mai ales ca nu ai mai avut frati sau surori acum te vei putea bucura de el happy.

| Melania28 explică:

Nu eu am zis de avort, era o solutie a mamei...dar logic ca toti o sa o sustinem si o sa avem grija de copil.e parte din mine,.eu inca il vreau adica nu mai am frati/surori si mi-as dori