| inaaaaaa a întrebat:

fetelee cu mai multa experienta! in ce consta un control ginecologic? x_x

Răspuns Câştigător
| Roberta a răspuns:

Fiecare medic are propriul mod de a-si desfasura examenul medical, dar exista cateva elemente de baza, comune oricarui control ginecologic: o scurta trecere în revista a istoricului sanatatii tale si a familiei, un control fizic, teste de laborator si consiliere. Nu lasa teama sau sentimentele de jena sa te opreasca sa dai raspunsuri corecte si exacte în timpul discutiei de început. Gandeste-te ca ai în fata un profesionist care are nevoie de datele acelea ca sa te poata îngriji cat mai bine. De asemenea, pregateste-te sa raspunzi la întrebari legate de activitatea sexuala, menstruatie sau probleme punctuale, precum dureri în timpul menstrei sau scurgeri anormale. Cat despre examenul fizic, acesta consta într-un control extern si unul intern. Primul e compus, de obicei, dintr-o examinare de rutina (masurarea tensiunii arteriale, ascultarea inimii si a plamanilor) si dintr-un control ginecologic care include palparea sanilor si partea exterioara a vaginului. Medicul îti va examina sanii pentru a vedea daca exista tesuturi anormale, iar examenul vaginal extern are ca scop determinarea unor dureri, inflamatii sau a oricarei alte probleme ce ar putea afecta zona exterioara a vaginului. Urmeaza apoi partea cea mai putin placuta pentru majoritatea dintre noi, dar daca încerci sa te relaxezi, vei vedea ca nu e chiar asa de rau pe cat iti imaginai. Nu ar trebui sa doara si totul se termina în maximum cinci minute! Dar, daca esti stresata muschii pelvisului sunt încordati, iar controlul va fi ceva mai neplacut. Examenul intern include de obicei un control manual si testul Papanicolau. În timpul examenului manual, medicul urmareste sa afle marimea si forma uterului si felul în care se prezinta ovarele. Testul Papanicolau consta în colectarea unor celule de pe cervix si vagin pentru a fi examinate în laborator si a detecta semne timpurii de modificari celulare. Asemenea modificari pot fi indicii unei forme incipiente de cancer. În stadiu de început, fenomenul poate fi tratat cu succes în cabinetul medical. Daca rezultatele includ date anormale, medicul îti poate recomanda sa repeti testul Papanicolau ceva mai des. Alte analize, precum mamografia, teste de urina sau microbiene pot fi de asemenea adaugate. Cat despre testele pentru depistarea bolilor cu transmitere sexuala, acestea nu sunt incluse automat în examenul ginecologic. Daca vrei sa faci vreun test de acest fel, va trebui sa specifici acest lucru.

1 răspuns:
| Stryder_1593 a răspuns:

Nu trebuie sa fii fata sa raspunzi la intrebarea asta. TREBUIE SA STII SA CAUTI pe google

http://www.seximus.ro/articole/examen_control_ginecologic.php