| Instagrama a întrebat:

fiind in perioada menstruala,daca faci dragoste si lasa in tine exista riscul de a ramane? avand un ciclu regulat.Din cate stiu nu ai cum, dar astp parerule voaste.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul este minim, mai ales daca ciclul dureaza mai mult de 24 de zile si menstruatia mai putin de 5 zile. Insa nu e niciodata zero.

| Instagrama explică (pentru Brigaela):

Stiu,si o farmacista mi a recomdat sa nu iau nimic ca sunt slabe sanse fiind in aceasta perioada..am mai patit o acum cateva luni, eram in ultima zi si a lasat in mine si nu am ramas.Multumedc!

| Brigaela a răspuns (pentru Instagrama):

Pai nici nu poti lua nimic. Ginecologul nu-ti va prescrie pilula de a doua zi fiindca reactiile adverse sunt prea importante ca sa merite.

| relian a răspuns:

Riscul este zero absolut in cazul in care esti asa cum spui.Practic,teoretic ia-o cum vrei nu ai cum ramine, doar cine stie in cazul in care stiu si eu intervine divinitatea si sa ramii cu duhul sfint.Povesti.Cine cunoaste aparatul reproducator f bine stie ce si cum are loc si doar cei care nu stiu cu ce se maninca spun ca sint sanse 100% sau sanse minime si etc. Unia or sa spun ca au auzit, au vazut ei cazuri bla bla.O fi auzit, vazut dar au siguranta ca persoana in cauza a spus adevarul? Sau ca stia exact in ce perioada este cind a facut sex, ori daca avu un ciclu regulat si etc? Nu are nimeni aceasta siguranta si uite asa din auzite, de mai stiu eu unde apar chestiile astea cu minim, ca sanse f mari etc.Acum depinde si de tine daca stii cei ala cilu regulat si ai cunostinte bune si sigure despre corpul tau. Daca ai atunci nici o problema.Mai sint unia care vin cu ideea ca vezi sperma poate supravietui nu stiu cite 7 sau 10 sau mai stiu eu cite zile. Posibil sa supravietuiasca dar nu in corpul unei femei, unde sistemul tau imunitar distruge tot ce este din afara lui.Deci ca un spermatozoid sa se piteasca sa stea ascuns mai stiu eu 10 zile sau chiar si 7 zile nu prea vad unde ar putea s-o faca si cum.Pe linga sistemul imunitar mai exista si mediu in care el se afla, un mdiu deloc propice pentru el, adica daca scapi sa zicem de urmaritori te omoara drumul, secretiile si asa mai departe.

| Oana92 a răspuns (pentru relian):

Raspunsurile tale sunt complet stupide, in general vorbind. Referitor la acest subiect esti chiar pe langa, inceteaza sa mai dai raspunsuri care induc in eroare. Sansele ca o femeie sa ramana insarcinata in timpul menstruatiei exista, chiar daca sunt foarte mici. Sperma traieste in interiorul femeii pana la 5 zile! Daca sistemul imunitar ar distruge tot ce e din afara lui ar distruge sperma in orice perioada a ciclului menstrual! Nu mai vorbi din auzite!

| relian a răspuns (pentru Oana92):

Pune mina pe o carte de anatomie nu mai arunca cu babisme pe aici. Apoi nu cred ca avem ceva de discutat noi, nu catre tine am scris ce am scris.Cind o sa intru la tine si iti dau tie sfaturi atunci poti sa comentezi ceva. Iara stupide sint chestiile ce tu le arunci pe aici nu ce spun eu. Vrei sa iti arat ca e cum zic eu? Iti arat cite carti doresti,tratate de anatomie si de care mai doresti,eu nu arunc pe aici cu vorbe asa de la radio sant. Spune unde vrei sa ne gasim si iti dau,arat in carte unde spune ce eu am scris.Tu stii cind aare loc, cind se declanseaza ovulatia? Stii cei aia? CUnosti organele genitale, de reproducere feminina? Care sint, ce fac, ce subsnate sint implicate si asa mai departe.Nu duc pe nimeni in nimic, iar sistemul imunitar nu te gindi ca e ceva un gardian care sta cu pusca si cum apare ceva la si curatat.Asa ca idee cauta pe youtube o sa vezi ca sint animatii cu ce se intimpla cu spermatozoizii de care tu spui, cum sint atacati de sistemul imunitar, cum mor, citi mai raman si etc.Tu doar dai din gura sa te afli in treaba. Poti da dar nu la mine cauta pe altii in alta parte.

| Instagrama explică (pentru relian):

Da,stiu,nu e prima oara cand lasa in mine fiind in aceasta perioada si n am ramas.dar no ulciorul nu merge de multe ori la apahee hee voiam sa stiu diverse pareri.Mersi!

| relian a răspuns (pentru Instagrama):

Trebuie sa stii ca ovulatia se declanseaza nu mai stiu exact ceva din prima zi de menstruatie ori ceva de genul si dureaza aproximativ 10 zile.Ca urmare in aceasta perioada nu exista pe nicaeri nici un ovul matur care sa poata fi fecundat.Asta odata. Apoi unia spun ca nu stiu ce spermatozoizi superman ar supravietui ei stiu pe unde 10 zile.Eu cred ca e basm deoarece sint multe chestii carora un spermatozoid ar trebui sa le faca fata.De la mediul in care se afla, vorbesc de organele feminine, deci un mediul ostil lui, pina la atacul sistemului imunitar si porti inchise-cervix nu prea vad acel spermatozoid capabil de o asemenea performanta.El in perioada respectiva cind femeia poate fi fecundata este ajutat tocmai de secretiile organelor de reproducere pentru a putea ajunge si fecunda un ovul.In restul perioadei secretiile vaginale, uterine etc constituie un mediu f ostil pentru spermatozoid. Apoi mai trebuie sa treaca de Cervix acea poarta pe unde nu trec nici virusurile, bacteriile, deci slabe sanse sa poata trece un spermatozoid. Poarta din cite am inteles se deschide in perioada fertila.Deci ulciorul poate merge foarta multa vreme daca ai grija de el si stii cum sa-l folosesti si il cunosti f bine.Eu cind vad pe unia care se dau mari doctori, ginecologi stau si ma minunez pe ce isi bazeaza ei afirmatiile? Daca o sa-i intrebi sa iti eexplice raspunsul lor o sa spuna ca nau vreme de asa ceva.Eu sint pentru chestia ca daca afirmi ceva trebuie sa ai si o baza ceva, o explicatie a ceea ce afirmi nu? Eu ce am spus am citit de prin carti si daca aia au gresit asta e, eu doar am citat ce spun specialistii ori ce au scris in carti.In sf asta e noi sa fim sanatosi.Numai bine.

| Instagrama explică (pentru relian):

Asa e! Mersi fain happy sanatate multa tongue

| Petruts a răspuns (pentru Instagrama):

Citeste acest articol in care vei afla ca EXISTA SANSE SA RAMAI INSARCINATA. Iti doresti un bebe? :) http://www.csid.ro/......-11737808/

| Alcyon a răspuns:

Da, exista un oarecare risc de sarcina (e mai mic, dar nu inexistent). Problema e ca uneori organismul sufera dereglari si pot avea loc ovulatii spontane, in afara perioadei fertile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista risc? da unul de 100%!

| Instagrama explică (pentru anonim_4396):

Nu cred, n ar prea avea cum.Pana su o farmacista mi a zis ca nu are cum si sa nu iau nimic fiind in acea perioada.

| Madayna a răspuns:

Poti ramane insarcinata in orice moment.

| Maximilian191 a răspuns:

Daca esti la menstruatie nu ai cum sa ramai insarcinata, asta o stiu de la un prieten de familie care e medic. deci e 100%