| rossanna a întrebat:

I-au anticonceptionale cam de vreo 3 luni si as vrea sa fac o pauza de o luna si dupa aia sa incep din nou cu ele. E bine asa? Sau cand ar trebui sa fac o pauza sa nu le mai i-au un timp ca mi-e sa nu-mi faca rau daca le i-au asa incontinu. Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu se intrerup dupa ureche. te duci la ginecologul care ti le-a prescris si discuti cu el. In general, pauza trebuie sa fie de minim doua luni consecutive si se face cam la 6-8 luni de administrare. Nu are rost sa le intrerupi dupa 3 luni. Oricum, in sasea luna de la incepere trebuie sa mergi la consultatie ginecologica, discuta atunci cu medicul tau si te va invata cum sa le intrerupi. Intotdeauna, inainte de intrerupere si inainte de reincepere esti nevoita sa faci consult ginecologic.

| Cătălina a răspuns:

Faci pauza deja in fiecare luna cand ai menstruatie, asa este normal, presupun ca asa le-ai luat si tu. Nu o sa ti se faca rau si nici nu vei avea reactii adverse, decat daca nu le iei cum trebuie si nu stai permanent sub supraveghere medicala.

| BeHappyForMe a răspuns:

Nu stiu ar trebui sa te duci la planing famili i ti-ra explica sau la farmacie sau sa vorbesti cu cine ti le -a recomandat sa le iei.

| CarmenR a răspuns:

Poate articolul acesta te-ar putea ajuta: http://www.qbebe.ro/......ceptionale