| eucumine a întrebat:

Intrebarea mea e daca stie cineva care e durata de viata a unui spermatozoid in mediu extern? mersi

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, spermatozoizii traiesc atata timp cat sperma nu se usuca, cat inca mai exista acel mediu vascos in care ei traiesc. Dupa uscarea completa, probabil mai traiesc cateva minute.

| monyk a răspuns:

Buna, in mediul extern durata de viata este foarte scurta, cam cateva minute, pentru ca intra in contact direct cu aerul si din aceasta cauza se distruge...

| daniDeeDee a răspuns:

24 de ore.

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna... un spermatozoid nu traieste in mediul extern pentru ca in contact cu aerul moare instantaneu.happy