| simo102 a întrebat:

Iti poti da seama din prima zi ca esti însărcinată? Adica am grețuri si multe pofte de azi si acum nu stiu daca sunt însărcinată, aceste simptome apar din prima zi sau sunt din altă cauză?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu iti poti da seama sub nici o forma. Este imposibil sa ai simptome mai repede de 5 saptamani de sarcina. Iar poftele nu prea sunt simptome de sarcina, sunt mai mult un mit, iar femeile isi induc pofte fiindca au impresia ca asa e normal in sarcina.
O sa gasesti femei care pretind ca au avut simptome din saptaman a adoua sau a treia. daca le vei intreba, sunt dintr-una din urmatoarele doua cauze: fie isi dorea mult o sarcina si si-au indus simptomele din prea multa dorinta (daca le intrebi au maia vut aceleasi simptome si in lunile anterioare cand nu erau gravide, dar incercau sa ramana), fie erau speriate sa nu ramana gravide si de teama isi imaginau tot felul de chestii (daca le intrebi au mai avut simptome si dupa alte cateva contacte sexuale neprotejate, cand nu erau de fapt insarcinate)

| simo102 explică (pentru Brigaela):

Dacă fac un test de sarcina de la farmacie imi arată atât de rapid dacă sunt sau nu? ginecologul își poate da seama? imi este foarte frică...

| Brigaela a răspuns (pentru simo102):

Testul de sarcina il vei putea face dupa minim 21 de zile. daca contactul sexual a avut loc azi, de maine incepi sa numeri si, dupa ce trec 21 de zile, in a 22-a zi, faci testul din urina de dimineata. Ginecologul isi poate da seama printr-o ecografie facuta dupa minim 5 saptamani, de preferat 6. daca vrei mai repede, poti face un test de sange la orice laborator (beta-hcg) dupa 18-19 zile de la contactul sexual.
Nu ai nici un motiv sa iti fie frica acum. Frica trebuia sa iti fie inainte sa decizi sa faci sex neprotejat. Dupa ce ai luat decizia, totul va merge bine, momentul greu a trecut, acum nu se mai poate intmapla nimic rau, doar trebuie sa continui sa iti asumi pana la capat decizia luata.

| simo102 explică (pentru Brigaela):

Vă mulțumesc, ină sunt minoră și nu m-am gânndit înainte de aceea îmi este frică.

| Brigaela a răspuns (pentru simo102):

Nu conteaza cati ani, daca esti pregatita sa faci sex neprotejat, atunci cu siguranta esti pregatita pentru o sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti cunosti corpul foarte bine iti poti da seama. Eu mi-am dat seama ca-s insarcinata din prima zi de intarziere, avand greturi matinale, insotite de voma.
Fa un test de sarcina la 5 saptamani de la ultimul ciclul menstrual si vei vedea cu exactitate daca esti insarcinata sau nu.
Oricum, daca ai avut sex neprotejat in octombrie, sunt sanse sa fii insarcinata.

| simo102 explică (pentru Violleta2022):

La mine mereu întârzie menstruația, niciodata nu a fost reglata poate întârzia si 3 luni

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca in nici un caz nu pot sa apara/sa se produca simptome de sarcina mai repede de 5 saptamani de la data intretinerii sexului. Orice fata/femeie care si-a inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca foarte precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie in mod obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. existenta sau lipsa sarcinii sepoatedetermina doar prin efectuarea unui test de sarcina, care se poate face dupa trecerea a minim 10 zile pe baza unei analize de sange efectuate intr-un laborator de analize medicale, sau dupa trecerea a minim 21 de zile poti face acasa un test de sarcina pe baza urinei. Doar daca sexul a fost intretinut in perioada fertila si a ajung sperma in vagin, exista posibilitatea de a se forma o sarcina. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Simptomele de sarcina nu apar imediat dupa actul sexual. Ele apar la cel putin 21 zile de la actul sexual.