| buzeduulci a întrebat:

Luna aceasta menstruatia mi-a venit la timp ca in fiecare luna, doar ca nu am avut scurgeri ambundente. pana acum schimbam cel putin 4 absorbante pe zi acum abia de a curs pentru unul sau doua. si mi-a tinut in loc de 6 zile 2zile cam asa, apoi scurgeri putine ca niste pete. Am fost la ginecolog acum o luna mi s-a zis ca am cervico vaginita si am luat tratament, urmeaza sa mai iau dupa terminarea menstruatiei. o fi asta cauza? actele sexuale sunt neprotejate, dar fara ejaculare inauntru. mersi. am 22 ani

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul mai mare sau mai mic de zile de menstruatie depinde de volumul, de cantitatea de menstra ce rezulta/se formeaza in urma destramarii/distrugerii ciclice a endometrului si eliminarii acestor resturi din organism prin menstruatie. Dimensiunea (marimea si grosimea) endometrului variaza de la un ciclu menstrual la altul, deoarece formarea si dezvoltarea/marimea acestuia este influentat de echilibrul existent (in ciclul respectiv) intre cei 2 hormonii femenini, estrogen si progesteron. Cresterea sau scaderea cantitatii unui hormon in raport cu celalalt hormon va avea un efect maxim si va influenta grosimea acelei captuseli a uterului precum si numarul si densitatea vaselor de sange care strabat endometrul respectiv. In concluzie in momentul eliminarii endometrului prin menstruatie, daca a fost vorba de un endometru bine dezvoltat, adica cu grosime mare si stabatut de numeroase vase de sange prin destramare va rezulta si o cantitatea de menstra mult mai mare si implicit va creste si numarul zilelor de menstruatie. Dinpotriva, in cazul in care endometrul a fost unul slab dezvoltat, anemic/firav si menstruatia va fi una pe masura. Din acest motiv perioada de menstruatie poate sa difere de la ciclu la ciclu, astfel ca acest lucru nu trebuie sa provoace vreo ingrijorare. Exista posibilitatea ca tratamentul urmat sa fi influentat intro oarecare masura buna functionare a glandelor endocrine si implicit producerea celor 2 hormoni responsabili de producerea/formarea endometrului si de declansarea menstruatiei. In consecinta probabil ca aceasta a fost motivul pentru care ultima ta menstruatie a fost atat de scurta, de fapt 3 zile este considerata ca fiind o durata medie. Multa sanatate