| anonim_4396 a întrebat:

Bună, luna aceasta trebuia sa imi vina pe 13 menstruatia si nu a venit si am o secretie alba branzoasa dar fara miros si fara mancarimi, ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un raspuns anterior dat in urma cu 3 zile ai afirmat ca :
Anonim1111111111111 explică:
""Am uitat sa mentionez ca acum ceva timp am avut chisturi pe ambele ovare, oricum va multumesc mult ❤️ Mai astept."" In concluzie ovarele tale sunt afectate fiind polichistice si din acest motiv ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT, caz in care ovulatia se produce absolut imprevizibil. Intr-un astfel de caz, in care ciclul menstrual este neregulat lungimile acestora pot sa difere foarte mult unul fata de altul chiar si daca sunt consecutive. In conditii normale menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, in cazul in care ovulul nu este fecundat. Insa in cazul tau nu se produce OVULATIA la timp deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia si din acest motiv se instaleaza si amenoreea secundara. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. S-ar putea ca secretia alba cu aspect branzos sa fie acea secretie vaginala mai abundenta care apare de obicei inainte si dupa menstruatie deci sa reprezinte un semnal ca totusi in urmatoarele zile s-ar putea sa inceapa menstruatia. Ar fi foarte indicat sa mergi la un cabinet ginecologic pentru o consultatie si niste noi analize. Sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex, poati fii insarcinata.
cat despre secretie, poti sa faci un test papanicolau, poate fii o candida sau doar o simpla scurgere, mai abundenta.