| butt3rfly16 a întrebat:

M.am despartit de prietenul meu dupa 8 luni in clipa in care am realizat ca nu mai tin la el ca la inceput dupa ce am trecut prin multe impreuna si am suferit enorm de mult.Am realizat ca mi-am pierdut si prietenii odata cu relatia asta si ca pur si simplu sunt singura si nu mai am pe nimeni alaturi care sa ma sprijine si sa ma ajute sa trec peste. Cel mai mult ma doare ca mi-am pierdut cel mai bun prieten care m'a ajutat foarte mult si care de cand eram intr-o relatie cu acest baiat ma tot evita, iar de cateva luni ma ignora total si ma respinge.Imi e greu sa trec peste tot si acum incerc s'. mi recapat prietenii pe care i'am neglijat doar ca nu stiu cum as putea sa fac asta si mai presus de toate vreau sa'l uit pe acest baiat care numai rau imi face.Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E o vorba care spune sa imparti cu prietenii numai bucuriile tale.
Abia atunci,prietenii adevarati vor sti sa-ti stea alaturi si la greu,vor intelege ca nu esti de fier,ca ai si tu necazuri,dar ii protejezi de necazurile tale,le au ei pe ale lor! Prieten real iti este cel care intelege aceasta sensibilitate a ta,protectia care le-o oferi,chiar impotriva ta!
Te-ai despartit si suferi.
Bune sau rele,aceste opt luni te-au indepartat de prieteni,ti-au schimbat si optica,ti-au schimbat sufletul.
E normal sa te simti singura si parasita,dar nu alerga sa ceri ajutor,cel putin nu pentru moment.
Incearca sa-ti regasesti cumva echilibrul in tine,afla cine ai devenit tu dupa aceste opt luni.
Nu ai simtit nevoia sa-i cauti sau nu ai putut, de ce trebuie s-o faci acum? Prietenii tai o vor pe cea care erai inainte de a avea aceasta relatie.Tu i-ai lasat, te-au lasat si ei.Revino-ti.Singura.
Revino cea care erai,mai inteleapta de data asta si,incet,incet vor redeveni si ei acei prieteni care erau.
Stiu ca ceea ce-ti spun e,de fapt,condamnarea ta sa-ti depasesti despartirea de una singura si este ingrozitor de greu.Da,dar nu imposibil.
Poate ca e pedeapsa ta ca ai sters-o englezeste dintre prieteni,neglijandu-i de dragul unui amor.
Omul are puteri nebanuite,sa stii,nici tu nu stii ce zace in tine.
Asa ca,lupta-te cu durerea,lupta-te cu singuratatea,si daca simti ca mori,tot tu vei avea de castigat, vei deveni mult mai puternica, un om superior.Cine n-ar vrea un asemenea prieten?
Multa tarie si mult curaj!
Fruntea sus!

4 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu prietenii tai.afla pe unde ies ei pe afara si du-te si tu stai cu ei, povesteste-le ce s-a intamplat.pentru ca numai ei ite pot face sa il uiti!:X Bafta:*

| FlorinBv_7630 a răspuns:

Salut, inceraca sa ii suni, da-le mesaje etc daca nu iti raspund at nu mai are rost sa le spui ca iti sunt prieteni.Intra in noi cercuri cum ar fi cursuri de dans, fotografie, etc si o sa iti faci prieteni noi si poate mai buni decat ai avut vrodata. Crede-ma ca toti trecem macar o data prin ce treci tu. Bafta happy

| RedHeart a răspuns:

I-ai pe toti la rand, trage-i un pic de brat si apuca-te sa le explici ce si cum ce s-a intamplat ca iti pare rau ca i-ai negjilat dar din cauza baiatului ala care nu te lasa sa umblii cu ei etc... si asa o sa aflii si tu care si care nu sunt prietenii tai adevarati vei vedea care te inteleg sau care chiar nu dau doi bani pe tine!

| Hermes a răspuns:

Normal ca vechiul prieten te respinge. Foarte probabil ca nu te-a ajutat dezinteresat (99%), ii placea de tine. Dar tu nu ai fost suficient de receptiva. Iar omul daca a vaz ca esti cu altul a inteles ca posibilitatea de a fi cu tine este epuziata. In plus intorcandu-te la el acum ii dai de inteles ca il tratezi ca o "haina pentru vreme rea" -multora nu le place sa fie tratati asa. Si trebuie sa iti mai dau o veste daca i-a pierit cheful de tine odata s-ar putea sa fie pentru totdeauna.