| imarina98 a întrebat:

Ma numesc Marina si de curand am implinit 17 ani. Am o relatie de doi ani jumate cu un baiat si in ulimul timp am devenit mai "intimi". Acum ceva timp am avut o discutie despre "o relatie sexuala" eu nu ma simteam pregatita, iar el mi-a spus ca o sa ma astepte cat e nevoie. Insa in ultima perioada e evident ca el isi doreste ceva mai curand, lucru pe care l-a si recunoscut. Eu nu sunt ma simt pregatita. Sunt putin speriata pentru ca sunt virgina si imi e frica ca dupa actul sexual lucrurile se vor schimba. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa lasi pe nimeni si nimic sa te preseze. Indiferent cat de mult il iubesti sau cat de lunga si serioasa este relatia, important e sa te simti pregatita. Eu una cred ca teama ta e normala, dar va trebui sa treci peste ea la un moment dat. Mai cred si ca frica ta se trage din lipsa de informare. Documenteaza-te despre sex, contraceptie si tot ce tine de inceperea vietii intime de cuplu. Ai tot internetul la dispozitie, fetele tinere cu acces la internet, nu mai au nicio scuza! Cat despre schimbarile emotionale din cuplu, nu cred ca ai de ce sa te temi. Daca era un baiat ce urmarea doar sa te faca a lui si atat, nu mai statea cu tine timp de 2 ani. Niciun baiat n-are atata rabdare, daca tot ce are in cap e sex. Comunica si cu el, exprima-ti temerile si discuta-le cu iubitul tau happy

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Posibil ca tu placi pe altul de nu vrei sa o faci cu el, aiurea bolovanul a stat 2 ani cu tine si tu placi pe altul

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa nu accepti sa faci sex contrar vointei tale mai ales daca nu te simti pregatita mental si psihic. Faci parte dintre acele fete cuminti si responsabile care nu doresc sa faca doar un simplu sex ci doresc sa faca dragoste la momentul oportun, cand se vor simti pe deplin pregatite din toate punctele de vedere. Discuta cu el intr-un mod foarte transant si in cazul in care nu accepta varianta ta ii spui sa-si caute alta. Pa, pa.

| LoveSleep a răspuns:

Logică de baltă.
De ce naiba să se schimbe lucrurile după asta? "Dă-i omului ce-are nevoie și o să se plictisească." N-are logică.

| Doub a răspuns:

Ii spui sa astepte. Daca nu vrea "pa'pa".

| Alcyon a răspuns:

Daca nu te esti pregatita, spune-i sa astepte. Nu trebuie sa faci sex doar fiindca te simti presata.

| ellebrandusa a răspuns:

Te gandesti ca isi va pierde interesul pentru tine, nu? Nu e o regula.Dar intr-o relatie sexul are un rol important.Trebuie sa se intample la un moment dat. Daca esti sigura de sentimentele lui, nu ar trebui sa te impiedice nimic. daca ai indoieli, m-ai lasa-l sa astepte!