| lori_6933 a întrebat:

Buna ma numesc Mirela.am 19 ani. Am o problema... ultima menstruatie am avut-o pe data de 5 iulie.In luna august menstruatie nu mi-a venit, dar in schimb imi tot curge de vreo 5 zile o substanta maronie cu putin sange.Nu ne-am protejat, aceasta substanta maronie imi aparea mereu dupa ciclu, acum nu stiu ce se intampla. Mi-e foarte frica sa ma duc la doctor, ma simt foarte rau, sper sa nu fie vorba de o sarcina. Voi ce parere aveti fetelor? o fi sarcina sau dereglare? Astept mesajele voastre.Va rog sa fie sincere si sa nu faceti glume deoarece se poate intampla oricui.Va multumesc din inima

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fie sarcina (nu e nimic de ras, poate doar sa ne bucuram ca se mai intampla o minune, un copilas). Nu are de ce sa-ti fie frica de medic, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi du-te la ginecolog, indiferent de rezultat.
Daca nu e sarcina, atunci situatia e grava. Intarzierea este foarte mare si semnifica o dereglare severa, semn cel mai probabil al unei boli serioase. Cu atat mai mult trebuie sa ajungi la ginecolog in cazul asta, fiindca asa ceva poate avea urmari serioase daca nu este tratat la timp.

| Zenithf a răspuns:

De ce sunteti asa de dusi? Este mai bine sa faci un avort decat sa cumperi o guma? Ia un test de la farmacie si vezi daca esti insarcinata. Si, pentru ca stai prost cu educatia, iti dau aici niste subiecte sa inveti:
http://www.seximus.ro/articole/folosire_prezervativ_masculin.php
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
http://www.avort.ro/
P. S. daca vei decide sa faci avort, spune-le totusi parintilor tai inainte ca vrei sa le omori nepotul/nepotica.

| Snow a răspuns:

Se poate insa i-ati un test de sarcina sunt destul de sigure si accesibile.

| jolie a răspuns:

S-ar pute sa fie vorba de o sarcinasad dar nu trebuie sa mergi la doctor pur si simplu iti iei un test eu am fost in aceeasi situatie ca tine si eram insarcinata se spune ca atunci cand iti curge in loc de sange o substanta maronie sau roz te insemneaza(esti insarcinata)mergi si ia-ti un test cel mai bine