| anonim_4396 a întrebat:

Buna,mi-a intarziat ciclul 3 zile si sunt speriata ca am ramas insarcinata.De ieri a inceput sa ma doara si ovarul stang si am mancarimi in zona intima.Nu mi-a mai intarziat ciclul niciodat si sunt speriata!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mai asteapta inca 4 zile si fa un test de sarcina!
Un test corect de sarcina se face la 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual.
Cu mancarimile din zona intima, poate ste bine sa mergi la ginceolog, poate fii vorba de o boala cu transmitere sexuala si ai nevoie sa se identifice infectia si sa primesti tratamentul adecvat.

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca ai mancarimi, ai infectie urinara. Du-te la medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai infectie urinară, mergi la medic sa ti faca ecografie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai specificat daca ti-ai inceput viata sexuala si nici daca ai intretinut contacte sexuale neprotejate. O femeie poate ramane insarcinata doar daca ajunge sperma in vaginul ei in perioada fertila a ciclului menstrual. Pentru a ti se putea da un raspuns catusi de cat precis dar mai ales unul care sa fie chiar si corect sunt necesare date precise/exacte dupa cum urmeaza : 1. ) in ce data a inceput ultima ta menstruatie, 2.) daca ai intretinut acte sexuale si daca da in ce data au avut loc, 3. ) sa precizezi daca ciclul tau menstrual este REGULAT sau NEREGULAT, 4.) data la care ar urma sa se produca urmatoarea menstruatie. Doar prezentand aceste date si care daca vor fi si precise, poti spera sa ti se dea un raspuns care probabil va fi corect d.p.d.v. stiintific si medical. Neinceperea menstruatiei la data calculata/anticipata poate avea 2 motive 1. ) o sarcina instalata in uter, in cazul in care au fost intretinute contacte sexuale neprotejate; 2.) o intarziere datorata unor dereglari hormonale de moment sau permanente in cazul ciclului neregulat. Raspunsul corect va putea fi formulat doar daca vei prezenta date concrete. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Mancarimile aparute in zona vulvara sau vaginala, probabil se datoreaza unei posibile infectii urogenitale. Determinarea cauzei dar mai ales a naturii agentului patogen care poate provoca infectia, se poate rezolva doar printr-o analiza de laborator a scurgerii vaginale. Din acest motiv trebuie sa discuti neaparat cu mama ta impreuna cu care sa te prezinti la un medic sau un laborator pentru a ti se preleva probelre necesare. Proba este necesara fiindca aceste infectii pot fi provocate de un microb provenit din zona anala care a ajuns in zona vulvara prin stergerea incorecta a fundului sau stergerea incorecta a "pasaricii" dupa urinare, poate fi cazata de un microb/ciuperca de pe lenjeria intima, sau de o posibila ciuperca (candida albicans) care traieste in vagin dar din anumite motive s-a inmultit excesiv si a provocat schimbari ale florei vaginale. Fiind atat de multe posibilitati nu se poate folosi o medicatie "dupa ureche" sau din auzite, si ca atare trebuie sa fii consultata de catre un medic ginecolog. In concluzie discutia cu mama ta devine obligatorie. Multa sanatate!

| Ema122022 a răspuns:

Mi-am inceput viata sexuala, dar tot timpul ne-am protejat.De obicei mi-a venit ciclul regulat. Ultima data cand mi-a venit ciclul a fost pe 21 septembrie.

| Ema122022 a răspuns:

Deci este sau nu posibil sa fiu insarcinata, sunt foarte speriata si sper ca nu sunt!