| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Mi-a intarziat menstruatia 5 zile dar ma dor sanii si spatele foarte rau.
Nu am avut simptome premenstruale inainte sa imi vina dar au inceput durerile din prima zi in care trebuia sa imi vina.
Am facut petting acum o luna. Sunt virgina.
Luna trecuta mi-a venit menstruatia cu o zi mai mult ca de obicei iar in primele 3 zile cand ma ridicam din pat de umplea imediat absorbantul si trebuia sa ma duc sa il schimb, sa urinez pentru a se mai opri fluxul. Cheaguri nu mai spun. Pana si in ultima zi de menstruatie am avut cheaguri, cu dureri mari de burta. Cheagurile erau sincer, nu erau mai mari de o moneda de 50 de bani dar erau insotite de dureri.
Acum nu stiu ce sa mai fac pentru ca ma streseaza gandul asta, ma inteapa burta. Trec printr.o perioada mai stresata. Nu prea am dormit noaptea, am teze, sunt stresata si nervoasa si irascibila.
Stiu ca nu pot ramane gravida de la petting doar ca sunt asa de stresata ca nu mi-a venit sigh
Ce-as putea sa fac?
Mentionez ca sunt racita si ca atunci cand tusesc imi vine sa vomit si ma doare pana in spate, simt o intepatura

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, având în vedere că ( deja ) ai simptome premenstruale - care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - cel mai probabil, în următoarele zile o să-ţi vină menstruaţia!

În privinţa întârzierilor menstruale, aici este o altă "discuţie" :

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Cardul de sănătate + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| Raluu1234 a răspuns (pentru bursuc001):

Eram uscata cand am atins
si n-am mai auzit pe cineva sa ramana de la un deget

| bursuc001 a răspuns (pentru Raluu1234):

NU ai zis că ţi-a introdus degetul în vagin, ci că ai făcut petting :)

Vezi detalii la linkul :
http://www.lovedate.ro/petting--mai-mult-decat-sarutari.html

O zi frumoasă.

| Raluu1234 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu l-a introdus.
vreau sa zic ca nu am auzit sa fi ramas cineva doar pentru ca si-a atins vaginul dupa ce s-a sters.

| SkyPilot a răspuns:

Iti va veni, clar nu e vorba de o sarcina. Problemele pe care le ai, inclusiv intarzierea, sunt de la raceala combinata cu stressul. Oricum ai simptomele premenstruale, probabil ca vine intr-o zi sau doua. Trateaza-ti raceala si organizeaza-te un pic mai bine ca sa mai reduce din stres.

| majesticfuck a răspuns:

Mergi la doctor.