| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am incepul viata sexuala in urma cu o luna, cand eram in ultima zi de menstruatie. Am folosit prezervativ durex clasic, doar ca prietenului meu ii era putin cam stramt. In timpul actului a inceput sa se scurga sperma prin prezervativ catre baza acestuia, insa fara sa iasa afara. Cand s-a apropiat mai mult de iesire am incetat totul, iar apoi el a terminat pe pieptul meu. Menstruatia mea era neregulata inaintea inceperii vietii sexuale, doar ultimele 3-4 luni am constatat ca mi-a venit cam la 36 de zile. Problema e ca luna aceasta nu mi-a mai venit la 36 de zile, adica luni.

Este posibil ca inceperea vietii sexuale sa modifice activitarea hormonala, adica sa modifice ciclul astfel incat sa vina menstuatia mai tarziu?
Este posibila o sarcina in cazul asta? Sper din tot sufletul ca nu, avand in vedere ca am folosit prezervativ si eram si in ultima zi de ciclu, perioada cu fertilitate scazuta din cate stiu eu!
Unde gasesc prezervative putin mai mari, dar sa fie si de calitate, adica sa nu se rupa, deoarece am avut surprinderea sa constat ca un prezervativ durex era ciupit in varf. Din fericire acela l-am pus invers si am decis sa utilizam altul.

PS: Multumesc pentru acordarea timpului in rezolvarea problemei mele existentiale.
PPS: Decat sa raspunzi aiurea doar pentru ca te plictisesti mai bine nu o faci!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu daca inceperea vieti sexuale poate afecta ciclu, biologic nu cred totul e programat genetic nu vad cum ar putea interveni asta in adn tau, genele tale, codul acela, nu e exact ciclu sa stii ca intarzie poate fi o problema de sanatate raceala, mediul, chiar si mancarea carnea face ca ciclu se desfoare pe o perioada mai lunga bine si sport extrem, acuma eu spun sa astepti, in orice caz fa un test

| neutrino a răspuns:

Este posibil orice.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in ultima zi de menstruatie si ati folosit prezervativ, chiar daca din el a curs sperma la tine in vagin, nu poti ramana insarcinata.

| Danysan a răspuns:

Daca ti-ai inceput viata sexuala e normal sa apara dereglari ale ciclului menstrual, ba chair o sa intarzie sa apara o perioada.Ideea e sa nu te ingrijorezi si sa fi mai precauta pe viitor. Consider ca baiatu ar trebui sa fie mai atent cu ce pune pe cap daca vrea sa iti fie si tie bine.Da dovada de neatentie ceea ce ma duce cu gandu ca nu prea ii pasa de tine ci mai mult de el, dar totusi sa nu generalizam.Prezervative de toate marimile poti gasi si la un sex shop sau la farmacii.In magazinele normale au marimile standard.Calmeaza-te ca nu ai nimic si tine cont de sfatu meu.Mergi la ginecolog daca ti-ai inceput viata sexuala pentru un control de rutina.Asa e normal si firesc.Restu numai de bine.seara faina.

| lamarousse a răspuns (pentru Danysan):

Suntem de un an jumate impreuna si a fost prima data pentru amandoi. Cat despre prezervative luam de la farmacie, deoarece cel cu pricina era de la un supermarket. Bine ca nu l-am utilizat pe acela!

| grab a răspuns:

Eu sunt multumit sa aud ca tinerii din ziua de azi incep sa practice cultura porno cu ejaculat in alte parti decat in masina de facut copii.
in rest ce sa zic... lasa barza pentru altele care se lupta de ani de zile, nu o tine tu sub tensiune si stresata ca aduce copii agitati dupa aia.

| sEnOkHs a răspuns:

Da dupa inceperea vietii sexuale poate exista o modificare hormonala, menstruatia o sa iti vina pana la urma nu iti fa grji, insarcinata nu ai cum sa ramai mai ales in perioada menstruatiei