| alexz25 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep...Am 16 ani si tot ceea ce caut este putina iubire, dar in loc de asta primesc numai ura si dispret.Sti ca multi nu vor citii pana la final,dar pentru cei care o vor face ii intreb cum as putea si eu sa iubesc intr-o lume in care toti ma urasc,ultimii inculti nu pot sa stea locului fara sa incerce sa ma ia la misto,nu se abtin nici in fata unei fete, daca reuseam sa ma apropii de o fata apareau ei si distrugeau totul, va dati seama sa tii cat de retardati sunt ei si te fac pe tine prost in fata tuturor.La liceu am cativa prieteni,dar nici acolo nu sunt o persoana prea stralucita,nu am nici corpul perfect,slab si inalt,felul meu de a fi ii face pe toti sa aiba o parere proasta despre mine. Dupa atata suferinta indurata in acesti ani am incepu sa am probleme cu inima la propriu,dureri puternice,palpitatii, intepaturi, petrecandu-mi timpul prin spitale.Stiu ca unii vor rade citind asta si ma vor critica.Sunt o persoana care iubeste atat de mult lucrurile frumoase, romantismul si nu suport fetele care profita de baieti si viceversa.Tot ce mi-as dori ar fi sa imi fac iubita dar una pentru care sa simt cu adevarat ceva si ea pentru mine, nu mi-am dorit niciodata sa aiba un corp de zeita, doar sa imi placa felul ei de a fii...Intrebarea e cum as putea sa fiu iubit intr-o asa lume, credeti-ma ca am iubit mult dar niciodata nu am fost iubit, asa ajunge o inima care in loc de fericire primeste numai tristete si ura din partea celorlalti.
Va multumesc celor care ati citit pana la capat!

Răspuns Câştigător
| DanyN98 a răspuns:

Salut...stiu perfect cum te simti, in sfarsit simt ca am gasit un om ca mine...tot 16 ani am, si de cand ma stiu mi-a placut sa ii ajut pe altii, sa ii vad pe toti ceilalti cu zambetul pe buze, desii eu sufeream.Decat foarte putine persoane mi-au fost si inca sunt alaturi de mine si ma sprijina.Nu pot sta suparat pe nimeni, indiferent ce rau mi-a facut.Sunt inalt si slab, am 1, 80 si 56 kg, si pe langa asta mai am si nasul un pic mai mare decat ar fi normal.Nu am primit multe critici pe seama asta, dar eram tot timpul luat in ras, si doar pentru ca nu ma respectam pe mine si nu stiam ce vreau.De 13 luni fac taekwondo si exercitii acasa.Nu am vrut sa ma duc la sala sa gasesc alti inculti acolo.Am vrut sa imi dovedesc mie si celorlalti ca le pot inchide gura pe cont propriu.Si crede-ma ca m-a ajutat enorm, am prins o incredere extraordinara in mine, nu mai sunt nevoit sa dau inapoi in fata oricui isi bate joc de mine.Nu sunt adeptul violentei, nu fac nici macar glume cum ar fi un pumn sau un picior la distractie, dar faptul ca am putut sa ii fac pe ceilalti sa dea inapoi, m-a facut foarte increzator.Acum am multi prieteni,cunosc multe fete,si stiu ca foarte putini dintre ei sunt prieteni adevarat,dar totul e foarte bine acum. Sperand ca te pot ajuta,gaseste ceva la care esti bun,exerseaza pe lucrul acela,fa multe exercitii de forta acasa, cu timpul vei prinde incredere dar si forta, niciodata sa nu dai inapoi si nu uita ca desii traiesti numai pe langa idioti si neoameni, dovedestele ca tu poti fii diferit, ca poti fi om.Nu uita, daca vrei sa fii respectat, trebuie sa te respecti prima data pe tine.Nu te subestima, sa nu ai asteptari mai mici decat meriti, trebuie sa ai mentalitatea sa obtii ceea ce vrei si ceea ce meriti, sa nu te subestimezi si sa nu te lasi calcat in picioare happy.Fa doar cateva din aceste lucruri si sa nu te schimbi, sa nu iti schimbi mentalitatea si caracterul din cauza unor prosti.O sa vezi ca totul o sa fie bine!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti inca mic, ai doar 16 ani, esti exact la varsta la care iti va placea prima fata si vei incerca sa o cuceresti. Tu vorbesti ca si cum ai incercat asta deja, ba chiar cu mai multe fete, ceea ce este ciudat la doar 16 ani si este motivul pentru care ai fost respins si ai suferit. Fiecare lucrui se face la varsta potrivita, daca faci curte la fete la 14 ani, ci siguranta vei alege prost si vei fi ranit. daca incerci sa ii atragi atentia unei fete imediat ce ai impresia ca o placi, nu vei ajunge sa o cunosti suficient si iar vei fi ranit. Relatiile, sentimentele nu sunt potrivite pentru copii, trebuie sa cresti ca sa poti. Ai 16 ani, vei gasi o fata care sa-ti placa. Dupa ce ai stabilit fara dubiu ca o placi, stai in preajma ei o vreme (6-8 luni macar), incearca sa o cunosti, sa te cunoasca si ea si abia apoi, daca dupa, sa zicem, 8 luni inca o placi cel putin la fel de mult ca la inceput, cere-i o intalnire si dupa 4-5 intalniri cere-i prietenia. Asa nu va putea nimeni sa intervina in rau, fiindca fata respectiva deja te cunoaste si tu o cunosti pe ea, ai stabilit ca e potrivita pentru tine, ca nu e nici prea buna nici prea rea si ai abordat-o intr-un mod care stii ca ii face placere, nu la intamplare.

| neutrino a răspuns:

Este foarte greu sa te faci iubit atata timp cat toti cei din jurul tau sunt inculti si retardati, iar fetele frumusele si istete tot pe ei ii aleg.

| SkyPilot a răspuns:

Cand toti cei din jur sunt inculti si retardati, problema este cu tine. Fii realist, examineaza-te si incearca sa determini cu obiectivitate cauzele pentru care esti displacut. Sau intreaba pe cineva cu care esti ceva mai apropiat. Incearca sa te schimbi un pic, si incepi prin a te respecta pe tine insuti a avea o parere buna despre tine insuti si a avea incredere in tine. Fetele ocolesc unul cu umerii cazuti, prabusit si invins.
Schimbarea o faci cu pasi mici si celebrand fiecare mic success. Ai sa vezi ca in 6 luni incep sa apara rezultatele.

| NoName0x0 a răspuns:

In primul rand nu mai pune la suflet rautatile fiindca nu rezolvi nimic cu asta, ba din contra, iti faci singur rau din nimic! In al 2. lea rand, asteapta... Sunt sigura ca acolo undeva e o fata sau chiar mai multe care ti se potriveste/potrivesc! Nu esti asa inaintat in varsta. Incearca sa gandesti mai pozitiv!

| Azazea a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, am 24 de ani si tot peste oameni prosti dau, tu esti sincer si loial, si altii te injunghie pe la spate, asta e lumea in care traim.E adevarat ca nu toti oamenii sunt asa...insa majoritatea sunt...si trebuie sa incerci sa fii mai indiferent. Daca te consumi de fiecare data, pentru fiecare tradare de care ai parte nu e bine, incearca sa fii mai pozitiv, stiu ca e foarte greu in aceste circumstante, insa speranta si optimismul e tot ce ai.

| LlamaWSS a răspuns:

Toate la timpul lor.

Cel mai recomandat ar fi sa gasesti un motiv pentru. care sa-ti faci trasferul intr-o alta clasa. Daca se poate sa te si interesezi cine si ce e in clasa respectiva.(si la o alta scoala, normal).

Mult noroc frate.Sa stii ca suntem 90% in aceeasi situatie si-mi doresc din toata inima sa primesti ceea ce-ti doresti.

| neIIu a răspuns:

Ai putea sa incerci sa mergi la o sala de forta, sa lucrezi Putin Asupra ta, imbracate asa ca sa iesi in evidenta, sa stii da Haina chiar face omul si in dependenta cum esti imbracat oamenii se uita la tine, asta este realitatea, nu mai arata ca ei pot influenta dispozitia ta, daca esti inalt, putina masa musculara pe tine Putin caracter si poti chiar sa le spargi fata la cei care te supara, incet o sa iti gasesti si domnisoara pe merit. Ai incredere in tine, fii optimist si nu uita daca vrei respect, trebuie mai intii sa te respecti insuti pe tine si pe cei din imprejur! cel Putin e parerea mea, sa stii ca o sa dea roade