| Loryoficial a întrebat:

o colega de la mine din clasa mereu se plange ca este pedepsita si mereu este in cazuri nasoale! spune ca s-a saturat si de aceea sa si taiat la vene si sambata merg la un concurs cu ea si vreau sa vorbesc cu ea sa o ajut!

mie imi place de ea! si vreau sa o ajut! vom fi intr-o padure deoarece este un concurs de orientare turistica si vreau sa vorbesc cu ea deschis! si vreau sa imi dati sfaturi, ce sa ii spun, vreau sa imi dati mai multe idei ca sa vorbesc cu ea.si sa nu fie plictisitor!

MS anticipat! va rog vreau raspunsuri serioase![dau funda]

6 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Nu o sa-ti placa ce o sa spun. si cu atat mai putin o sa placa prietenei tale. dar are nevoie de un psiholog. faptul ca si-a taiat venele este un lucru foarte grav si poate avea repercursiuni pe o perioada foarte lunga de timp de acum inainte. nu spun ca este nebuna, nu ma intelege gresit.
dar daca ar vorbi cu un psiholog si i-ar explica ce anume a impins-o sa-si taie venele (pedepsele repetate), psihologul va trebui sa vorbeasca si cu parintii fetei. si asta este cel mai important lucru! sa-i faca pe parinti sa inteleaga faptul ca acest comportament tiranic pe care il au fata de fiica lor este gresit!
odata ce parintii au inteles acest lucru (si nu o vor intelege pur si simplu, au nevoie de o persoana avizata in domeniu ca sa le explice unde gresesc) comportamentul lor se va schimba iar prietena ta nu va mai recurge pe viitor la astfel de "solutii" care ii pun viata in pericol.
Daca vorbesti cu ea, incearca sa-i sugerez cat mai delicat posibil sa discute cu un psiholog dar pune accentul pe faptul ca psihologul va vrea sa discute cu parintii ei. astfel, ii linistesti temerile prietenei tale.
sper ca te-am ajutat. fundita?

| Delete a răspuns:

E pedepsita de parintii ei? Daca da atunci fii aproape de ea sustine-o,,,, eu tot am patit asa cu fosta mea prietena tot o batea tatal e findca ca esea sa vb cu mine in drum sau ca iese cu prietenele o bate fara pricine pentru nimica tot pina cind intr-o zi eu si cu doi prieteni l-am prins pe el si l-am batut de atunci nu mai pune mina pe ea

| unvisalbnegru a răspuns:

Sincer incearca sa vorbesti deschis si inceraca sa faci glume (bune) se va simti foarte bine ai incredere in mine...bafta

| DeeaLove08 a răspuns:

Incurajeaz-o, dar nu insista prea mult pe subiect si incearca sa o faci sa uite macar putin

| yonny_8216 a răspuns:

Pai unele persoane au probleme in familie si se manifesta in diferite feluri Banuiesc ca problema ei e ca nu are cu cine comunica asa ca ai putea sa o alini tu si sa intri mai adanc in sufletul ei ii poti spune ca o intelegi si ca nu trebuie sa recurga la asemenea gesturi pentru ca nu se rezolva nimic ba chiar inrautateste situatia si ii poti spune ca se poate baza pe ajutorul si sprijinul tau si ca daca parintii ei o pedepsesc sa vb cu ei si sa lamureasca problema. Daca vrei sa o atargi poti incerca prin a compatimi o astfel ea a vedea ca poate avea incredere in tine happy Sper ca te am ajutat happy

| mally_1782 a răspuns:

Si eu am probleme de genu...sa nu intri foarte profun in subiect. poate nu vrea sa isi aminteasca sau sa vb cu cineva despre chestile astea.in unele momente trebuie sa fii singur dar daca vrei sa o ajuti intra intr-o descutie cu ia despre " probleme" poate se va destainui.