| AnemonaP a întrebat:

Pe 15 august mi-a venit menstruatia iar pe 18 dimineata si 19 dupa-amiaza am luat vitamina k pentru oprirea acesteia, doar a redus foarte mult fluxul si mi s-a terminat cand trebuia. Inca nu mi-a venit menstruatia inca luna aceasta, nici inainte nu venea regulat.intarzia 2-3-o saptamana, dar acum 2. Este un motiv de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate lungimea acestora poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul, motiv pentru care nu se poate stabili momentul in care se produce ovulatia deci nici menstruatia si asta din cauza faptului ca glandele tale endocrine si glanda foliculara ovariana functioneaza incorect/dezordonat. In cadrul unui ciclu menstrual exista 2 perioade cea de dinaintea ovulatiei care poate sa difere chiar foarte mult ca numar de zile, fiind o perioada variabila ca lungime si perioada de dupa ovulatie care are mereu o durata fixa de 14 zile. In cazul tau nu se produce OVULATIA deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia deci se instaleaza amenoreea secundara. Functionarea defectuoasa a glandele responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si ciclul de doar 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unele lungi de 56-63 de zile sau foarte lungi cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 3-4 saptamani fata de data la care ar fi fost normal sa inceapa, se poate considera ca este vorba de o amenoree severa care poate fi semnalul ca o consultatie ginecologica a devenit strict necesara/obligatorie. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Du-te la ginecolog sa faci niste analize mai amanuntite. S-ar putea sa te trimita sa faci analize la glande.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu ai mentionat nimic de sex, banuiesc ca nu-i vorba de sex deloc, ceea ce exclude posibilitatea unei sarcini, ramanad doar dereglarile hormonale din diverse motive, care se pot investiga la un medic.

| Mussette a răspuns:

Pe viitor ia vitamina k cu prescriptie medicala.