| maidatendragosteamea a întrebat:

Pentru ca un ginecolog sa iti prescrie niste anticonceptionale, trebuie sa platesc consultatia, chiar daca am card de sanatate?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, daca mergi in policlinica de stat, cu trimitere de la medicul de familie, nu trebuie sa platesti consultatia. daca mergi intr-un cabinet privat, acesta are propriile sale reguli (poate accepta trimiterea de la medicul de familie si sa nu mai platesti nimic, sau sa platesti o suma mica sub forma de coplata, sau poate sa nu accepte sa deconteze de la casa de asigurari si sa fii nevoita sa platesti integral consultatia)

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula pentru prescrerea unui anticonceptional este nevoie de mult mai multe lucruri de facut decat cum cred majoritatea, adica ca este doar o simpla reteta care se obtine pe loc in urma prezentarii la un medic ginecolog. Trebuie stiut faptul ca anticonceptionale (AC-urile), indiferent de marca, pot fi folosite/ administrate numai pe baza prescriptiei medicului ginecolog, insa pentru aceasta este necesar sa se efectueze niste analize hormonale si de sange si toate aceste lucruri costa, chiar destul de mult. Din acest motiv, fiindca lipseste informatia necesara, multe femei isi cumpara pilulele direct din farmacie, fara reteta si/sau un consult ginecologic prealabil. Acest mod de a proceda este gresita, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau. Trebuie sa mergi la un medic ginecolog care sa-ti prescrie AC-ul adecvat/care ti se potriveste personal in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Medicul va fi cel care iti va da toate eplicatiile necesare privind modul de folosire a AC-ului recomandat. De obicei in clinicile particulare se platesc aceste servicii. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Daca mergi la cabinet privat si nu ai trimitere, sau medicul nu lucreaza cu casa de asigurari atunci da, platesti consultatia.

In spitalele de stat si la urgente nu platesti nimic.