| Tza_Aly_1997 a întrebat:

prietena mea cea mai buna mi-a spus ca are o problema cu iubitul ei in viata sexuala, ea si-a inceput viata sexuala acum o luna, iar iubitul ei a plecat recent pentru 1 saptamana la mare si cand s-a intors au facut sex iar ea mi-a spus ca s-a simtit "mai stramta " si ca iubitul ei la fel a simtit, ca numai e la fel, ca numai ejaculeaza ea acel lichid... ea e mai rusinoasa si nu se poate duce la ginecolog si nu poate vorbii cu cineva mai invarsta pentru ca nu vrea sa afle nimeni. Va rog sa ma sfatuiti ce sa ii spun in legatura cu asta. Fundaa celui mai explicit raspuns. Multumesc

Răspuns Câştigător
| dusmanul86 a răspuns:

Sa ii spuna iubitului ca inainte de a face sex mai exista si preludiu.nu a fost incalzita suficient

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O femeie activa sexual se duce obligatoriu la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale. daca prietena ta este mai limitata ca inteligenta, sa nu are deloc educatie si nu stie aceasta informatie, discuta urgent cu ea sa mearga cat mai repede, fiindca nu poate sta asa. Simptomele ei indica o infectie genitala, deci cu atat mai mult trebuie vazuta rapid de medic. Spune-i ca la ginecolog nu se duce sa fie admirata, dorita, deci nu are motive de rusine. Ginecologul nu se va uita la ea ca la o femeie, ci ca la o pacienta, asa cum se uita si un ORL-ist sau un ortoped, deci nu exista nici un motiv sa ii fie rusine. Ei ii este rusine fiindca are impresia ca este atat de minunata incat ginecologul nu o va trata ca pe o pacienta, ci o va admira si o va dori, dar nu e asa, ginecologul este un prfesionist, impresiile prietenei tale sunt legate doar de o lipsa majora de educatie si un orgoliu extrem de puternic. Totusi sa lase prostiile astea de femeie crescuta in satra pe marginea raului si sa mearga urgent la ginecolog.

| Tza_Aly_1997 explică (pentru Brigaela):

Daca are o infectie genitala ea se poate rezolva si pe cale naturista? Medicamente sau ceaiuri? fara sa te mai duci la control?

| Brigaela a răspuns (pentru Tza_Aly_1997):

Nuuuu, sub nici o forma. Are nevoie de consultatie, examen de secretie, tratament dat de medic si din nou consultatie. Tratamentul este destul de complex, mai ales daca este inceput la mai mult de 48 de ore de la aparitia primului simptom. Iar daca a avut vreun contact sexual neprotejat, trebuie sa ia si partenerul ei tratament. In ginecologie nu exista tratamente naturiste luate dupa ureche, cel mai mic tratament trebuie prescris si supravegheat atent de ginecolog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cu siguranta sunt copii insuficient informati...

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, evident.

greece12
| greece12 a răspuns:

Tine de gradul de cultura sa mergi la medic, in ziua de azi...nu e o rusine,e o mare greseala sa nu mergi!
Vorbeste cu prietena ta si explica-i ca in lumea civilizata in care traim,nu merge cu informatia din gura in gura,"am auzit"," eu cred","mi-a spus cineva",vremurile astea s-au stins.
Azi,exista medici,calculatoare,metode moderne de diagnosticare si o deschidere completa spre pacient si orice problema care ar exista.
Am senzatia ca prietena ta are o varsta care nu-i permite sa gandeasca matur si civilizat,drept pentru care ocoleste medicul de teama sa nu fie judecata.
In fine,ceea ce i s-a intamplat a fost lipsa de lubrifiere,asa ca spune-i sa insiste mai mult la preludiu,sa nu se mai grabeasca, sexul nu e ceva mecanic, organismul trebuie sa fie pregatit sa faca sex, nu e ca atunci cand ti-e sete si te repezi si bei apa, sa nu-l mai lase pe iubitul ei sa inceapa fara mangaieri si sarutari.
Ai inteles.

| Tza_Aly_1997 explică:

Pai prietena mea are 17 ani si nu vrea sa se duca la ginecolog de de teama sa nu afle parinti sai happy multumesc tuturor pentru sfaturi

| Crisan_Adelina_1978 a răspuns:

Chiar daca e rusinoasa ar trebui sa mearga la ginecolog pentru ca s-ar putea sa fi patit ea ceva si in plus nu e ea prima care merge la ginecolog...