| katalina2 a întrebat:

Prietenul meu este mai mare decat mine,are un loc de munca,eu fiind inca la facultate. Obisnuim sa iesim seara in oras,la plimbare,dar avand in vedere ca stam in cartiere diferite ne intalnim cam la mijlocul drumului. La inceput,el venea cu masina la intalnire,si seara ma aducea acasa deoarece obisnuim sa stam pana la 10, 11 si zicea ca nu ma lasa sa vin singura sa nu patesc ceva pe drum,cum e intuneric. De un timp insa, dupa 1 an de relatie refuza sa ma mai duca cu masina. Nu mai are probleme sa ma lase sa vin singura,bagand motivul ca nu ii place sa conduca si ca se simte stresat. Nu sunt o fata materialista, i-am spus ca daca este problema banilor contribui si eu la benzina,mereu i-am spus insa nu accepta pentru ca spune ca nu asta este problema. Mi se pare ciudat de ce a aparut schimbarea asta brusca in comportamentul lui, deoarece cand iese cu prietenii merge mereu cu masina,chiar si colegele de lucru cand iese le duce cu masina. Mentionez ca e un baiat bun, sunt sigura ca nu ma inseala. dar nu stiu de ce.Am mai spus,nu sunt materialista,dar ma doare faptul ca s-a schimbat asa brusc, parca nu ii mai pasa de mine.Acum cand ne intalnim asteapta mereu sa merg eu in cartierul lui si apoi cand e gata intalnirea ma conduce acolo in statie. Ce e de facut? mentionez ca din locul unde ne intalnim si pana acasa la mine ar fi max 10 minute cu masina, deci nu implica costuri majore. In fine, eu vreau sa descopar cauza acestui lucru, ca nu ma deranjeaza ca merg cu autobuzul.ma deranjeaza cand vad iubitii altor colege ca le aduc dimineata la facultate,le asteapta cand ies, merg impreuna. iubitul meu insa nu face niciodata asta. Parca nu mai vede posibilitatea sa ne despartim si i se pare ca nu mai trebuie sa faca nimic ca sa ma cucereasca in continuare. Ce lectie as putea sa ii dau ca sa ma aprecieze din nou? va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu stiu ce sa zic,intr-adevar este pur si simplu ciudat.
Adica daca considera ca ii displace ceva la tine,sau nu esti asa importanta incat sa te duca cu masina cativa km iti spunea:
"-I-a du-te tu cu autobuzul,ca distanta este mica,si nu am chef sa scot masina degeaba."
Dar el se plimba cu colegele si tu mergi cu autobuzul?
Dar sa nu primesti nici un raspuns,mie mi se pare foarte ciudat.
Pur si simplu cere-i un motiv,adica ceva,asa in vorba fara vreun scop,doar de curiozitate.
Eu am o prietena buna careia ii placea sa se "joace" cu iubitul ei,incearca si tu ce facea ia:
Avea cateva prietene,asta era prin liceu.
Ca sa isi testeze jumatatea a pus cateva prietene sa il sune,de pe numere pe care el nu le cunostea,evident laughing,si incerca sa faca o conversatie cat mai realistica cu date de la iubita lui,apoi ii facea avansuri.
Iubitul ei nu avea nici o reactie,si le ruga respectuos sa inchida ca nu il intereseaza.
Incearca si tu sa faci asta.Pui o prietena sa il sune,una cu care el nu a vorbit niciodata,ca sa nu ii recunoasca vocea.
Apoi inventezi un scenariu si o pui sa zica:
"Te-am vazut intamplator nu stiu unde...
Sau ne-am intalnit la serviciu la tine,nu ma cunosti,dar eu te plac foarte mult."
Dar sa inceapa si ea o conversatie mai intai cat mai "reala",adica buna,bla,bla,il abureste putin,apoi intra cu te-am vazut,te-am placut,eetc.
Daca ii raspunde la avansuri, lasa-l in pace.
Apoi daca se da interesat de prietena ta, pune-o sa sa il intrebe daca are prietena, daca va raspunde cu NU, iti dai seama singura ce om este...

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu trebuie sa-i dai nicio lectie. Vorbeste cu el deschis si spune-i ce te deranjeaza. Eu cred ca nu mai e interesat de tine, de asta a devenit nepasator.

| RAY a răspuns:

Interesul fata de persoana ta a cam scazut parerea mea, ignora-l o vreme daca si asa e nepasator clar nu-i mai pasa

| neutrino a răspuns:

A fost baiat bun, dar acuma i-a trecut. In locul tau as conditiona intalnirile prin urmatorul lucru: sa vina sa te ia de acasa, si apoi sa te aduca inapoi. Vei fi uimita atunci cand il vei vedea cum se codeste! Si tine minte: nu benzina-i de vina!

| katalina2 explică (pentru neutrino):

Dar ce sa fie de vina atunci, Neutrino? ca nu stiu ce sa fac.

| neutrino a răspuns (pentru katalina2):

Fluturasii sunt de vina: au zburat de la el si nu mai au aripioare!

| SkyPilot a răspuns:

Rareste intalnirile, spune-i ca te simti obosita si nu ai chef sa calaresti transportul in comun.
Eu, ca baiat, nu as face asa ceva. O duc si o aduc cu masina, prefer sa castig cateva minute in plus cu ea si sa nu imi vina nervoasa si transpirata de prin autobuze aglomerate. Si, asa cum spui despre altii, as duce-o si as aduce-o de la facultate daca as putea pleca de la servici.
Dupa parerea mea este o problema cu respectul lui pentru tine. Este stresat sa conduca dar nu e stresat ca se poate lua un golan de tine? Hmmm...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a plictisit sa faca pe "gentleman" si s-a gandit ca poate acel drum care il facea de obicei nu il mai meriti. ce mi se pare prostesc, e sa intrebi aici si nu sa il intrebi pe el. de la o fata la facultate te-ai asteapta sa se poarte mai matur decat ceea ce ai facut tu acum.

"ma deranjeaza cand vad iubitii altor colege ca le aduc dimineata la facultate, le asteapta cand ies, merg impreuna" laughing, tare asta. ca orice alta fata vezi numai binele in realatiile altora, nu altceva. aia nu s-au plictisit inca poate, specific "inca".

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Daca comportamentul lui general nu s-a schimbat, si doar treaba cu masina inseamna ca are un motiv.
Daca zici ca pe restul le conduce, dar pe tine nu...asta este foarte suspect.
Poate nu are timp sa te ducala o ora exacta pe care o vrei tu.
Daca ii ceri sa te duca la o plimbare ceva cu masina,dar sa fie mai lunaga vrea?
Spre exemplu sa iesiti undeva amandoi,si sa trebuiasca sa te duca cu masina.
Foarte ciudata inca o data mi se pare faza cu dusul colegelor acasa.
Baieti buni,hmm asa am eu un prieten,are o iubita,cand ma uit la ea zici ca imi bate soarele in ochi laughing))), uneori ma duc cu ei cu masina, cand sunt amandoi zici ca sunt lipiti, nici nu ma baga in seama pe mine, desi suntem prieteni din gradinita,(acum am 20 de ani).
Cand suntem amandoi si vede cate o "gacicuta" ii i-a fata imediat,si incepe sa ii puna intrebari suspecte,gen:
"-Ai prieten?
-Ai un numar de telefon?"
Baiatu-i ok in rest,de treaba,te bazezi pe el,dar chiar nu il inteleg,adica tu acasa ai un fotomodel,care pe deasupra mai este si foarte cuminte si ok,si iti bati joc de ea.
Chiar mi-e mila de prietena lui,sincer.
Am vrut sa ii spun,dar alta treaba n-am...
Asa sta treaba cu baietii cuminti.
Acum nu o fi si cazul tau,dar ti-am aratat un aspect real intalnit de mine happy.
Eu iti urez noroc si stati mai mult de vorba, daca chiar te iubeste nu iti va spune niciodata sa il lasi in pace, sau ma rog, o sa iti zica, dar peste vreo 10 ani laughing, atunci o avea si el dreptate laughing.
O seara buna,
Adrian!

| katalina2 explică (pentru Doctorfishadi):

Cand este vorba de iesiri de o distanta mai mare este de acord sa ma aduca cu masina.dar cand iesim asa in oras mi-a spus clar in fata sa nu ii mai cer sa ma duca cu masina.chiar am ajuns de multe ori sa ma rog de el, cand eram in cartierul lui, sa ia masina si sa mergem pentru ca pierdusem si ultimul autobuz din ziua accea, dar nu a fost de acord, ci mi-a propus sa merg cu taxi. Sunt foarte confuza.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru katalina2):

Prietenii si oamenii din jurul lui, in general te cunosc?

| katalina2 explică (pentru Doctorfishadi):

Da, prietenii ma cunosc, parintii. prietenii lui in gluma sau in serios imi spuneau ca ce s-a schimbat el de cand e cu mine, ca inainte facea prostii, si avea un alt fel de comportament. mie una, cand l-am cunoscut mi s-a parut extrem de cuminte si parca prea lipit de mine asa dintr-una. poate o fi fost indragostit, acum ii trece si revine la comportamentul de dinainte pe care eu nu am avut ocazia sa il cunosc..habar nu am. dar sunt trista. si socata in acelasi timp. cum se poate schimba un barbat. sau poate i s-a urat de bine? eu am ajuns sa scriu aici cum ar veni in ultima instanta, pentru ca de la el nu pot scoate o explicatie referitoare la masina. l-am intrebat de ce nu vrea, si zice ca pur si simplu nu vrea si ca sa nu cer explicatii. ma supar, dar tot mie trebuie sa imi treaca, altfel el nu mai vorbeste nimic. e maxim de orgolios.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru katalina2):

Nu stiu ce sa zic,intr-adevar este pur si simplu ciudat.
Adica daca considera ca ii displace ceva la tine,sau nu esti asa importanta incat sa te duca cu masina cativa km iti spunea:
"-I-a du-te tu cu autobuzul,ca distanta este mica,si nu am chef sa scot masina degeaba."
Dar el se plimba cu colegele si tu mergi cu autobuzul?
Dar sa nu primesti nici un raspuns,mie mi se pare foarte ciudat.
Pur si simplu cere-i un motiv,adica ceva,asa in vorba fara vreun scop,doar de curiozitate.
Eu am o prietena buna careia ii placea sa se "joace" cu iubitul ei,incearca si tu ce facea ia:
Avea cateva prietene,asta era prin liceu.
Ca sa isi testeze jumatatea a pus cateva prietene sa il sune,de pe numere pe care el nu le cunostea,evident laughing,si incerca sa faca o conversatie cat mai realistica cu date de la iubita lui,apoi ii facea avansuri.
Iubitul ei nu avea nici o reactie,si le ruga respectuos sa inchida ca nu il intereseaza.
Incearca si tu sa faci asta.Pui o prietena sa il sune,una cu care el nu a vorbit niciodata,ca sa nu ii recunoasca vocea.
Apoi inventezi un scenariu si o pui sa zica:
"Te-am vazut intamplator nu stiu unde...
Sau ne-am intalnit la serviciu la tine,nu ma cunosti,dar eu te plac foarte mult."
Dar sa inceapa si ea o conversatie mai intai cat mai "reala",adica buna,bla,bla,il abureste putin,apoi intra cu te-am vazut,te-am placut,eetc.
Daca ii raspunde la avansuri, lasa-l in pace.
Apoi daca se da interesat de prietena ta, pune-o sa sa il intrebe daca are prietena, daca va raspunde cu NU, iti dai seama singura ce om este...

| mariaalexandra97 a răspuns:

Hmm...Tu ai spus ca el este un baiat bun si nu te inseala, dar nu poti fii sigura pe asta doar pentru ca ese un baiat bun. Gandeste-te ca poate chiar te inseala si tu pentru ca esti prea indragostita de el si nu poti sa accepti adevarul, ma bucur sa aud ca nu esti materialista prea putine fete sunt la fel ca tine ( BRAVO!). Poate tu trebuie sa il recuceresti pe el su el pe tine, din cate am inteles ca aveti un an de relatie, poate el vrea ceva mai mult de la tine ( daca stii la ce ma refer). Incearca sa vorbesti cu el sa vezi ce se intampla cu relatia voastra si sa gasiti impreuna o solutie pup:*