| loveM a întrebat:

prietenul meu mi-a zis pana acum ca face revelionul cu mine si acum il face la rudele lui...sa va povestesc, el e orfan de tata si mereu isi petrece sarbatorile la bunicii din partea lui taica-su si cica in fiecare an de 1 ianuarie se duc la el la cimitir. pana acum a zis ca il face cu mine, cu verii mei...iar azi mi-a zis ca nu poate sa il faca (,) ca el in fiecare an se duce acolo si se duc la cimitir si nu stiu ce.
ma enerveaza asa tare ca putea sa zica de la bun inceput ca nu stie sigur dar nu ca il face si dupa isi aduce el aminte nu stiu ce. eu inteleg ca aia sunt familia lui, dar totusi as vrea sa ma inteleaga si el pe mine, de revelionul asta suntem impreuna, dar la anul nu se stie daca o sa mai fim.
vreau sa va cer sfaturi ca nu stiu ce naiba sa fac. imi vine sa ma cert cu el dar stiu ca e gresit, dar vreau sa faca revelionul cu mine. m-a lasat sa imi fac sperante si acum s-au dus dracu toate. ma enerva asa tare cand imi zisa ca nu il mai face cu mine ca imi venea sa ma cert rau cu el.
poate ma intelegeti si imi ziceti si mie ce trebuie sa fac...

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Buna! Eu il inteleg si pe el si pe tine. Pe de o parte pe el pentru ca asta e un obicei la el in familie, plus ca e o situatie putin mai delicata daca spui ca este orfan de tata. Nu prea te poti abate asa de la unele obiceiuri ale familiei. Probabil nu ti-a spus pana acum pentru a nu te supara, a crezut ca o scoate cumva la capete si cu asta.

Pe de alta parte te inteleg si pe tine. Sunteti un cuplu, nimic nu e mai frumos ca un cuplu sa fie impreuna in seara de Revelion.

Acum, nu prea stiu ce e de facut. Vorbeste cu el (nu pe un ton dur sau sa te superi pe el) si cadeti de comun acord. Poate mergi cu el la bunicii sai, poate renunta el si stati impreuna. Oricum, pentru asta nu e nevoie sa va certati, iar tu ar trebui sa-i intelegi situatia asta mai delicata si sa fii alaturi de el.

| loveM explică (pentru Ibrahimovic):

Asta ma gandeam si eu... sa vorbesc cu el pe un ton calm, eu vreau sa ii explic ca de revelionul asta suntem impreuna dar la urmatorul nu se stie. ar putea sa il petreaca cu mine pe cel de anul asta, are toata viata inainte sa il petreaca cu ai lui si sa duca traditia mai departe.

14 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De unde sdti ca nu te minte si merge la un super party unde va rupe o pasarica in 2?

| XxBlueRosexX a răspuns:

Scumpo incerca sa il intelegi, si-a pierdut tatal si cred ca e foarte greu sa iti pierzi un parinte... daca chiar il iubesti si vrei sa faci revelionu cu el mergi si tu la bunicii lui sau ii poti spune sa faca revelionul cu tine si a 2 zi dimineata sa mearga la bunicii lui, asa o sa va distrati aman2 si veti incepe noul an impreuna. happy Take care

| loveM explică (pentru XxBlueRosexX):

Pai asta vreau si eu sa ii explic dar aici apare problema distantei. bunicii sai locuiesc cam departe de mine si nu prea ar avea cu ce sa ajunga acolo in prima zi din an. si el nu m-a invitat sa vin la bunicii lui (dar stie ca nu m-ar lasa nici parintii)... ce pot sa fac in situatia asta?

| Emilian65 a răspuns:

Linisteste-te si intelege-l ca asa o fi obiceiul la bunicii lui. Eu il felicit ca tine la traditii si ca merge la cimitir la taticul lui sa-i aprinda o lumanare. De tine are tot timpul inainte si tu trebuie sa-i intelegi situatia. Tu daca ai fi in situatia lui, cred ca tot asa ai proceda.

| loveM explică (pentru Emilian65):

Dar si sa se duca in fiecare an are timp de asta...nu se stie daca si la revelionul urmator o sa mai fie cu mine.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Anumite situatii sunt si vor ramane asa.

Tu poti sa ramai mai departe cu el si sa il accepti asa cum este sau poti sa te desparti de el.

Nu te baga sa il faci sa fie de revelion cu tine, pentru ca nu se va simti bine, iar o parte din familia lui va fi cam tare impotriva ta.

Gandeste-te ca este foarte posibil ca nici el sa nu stie exact cum sa reactioneze.

Cel mai simplu, vorbeste cu el.

| NumaiIdioti a răspuns:

Asa le zici rudelor lui (posibil viitoarele rude ale tale)?"" Aia""? Ti-ai facut planuri ca te babardesti de revelion iar acum nu mai ai cum?

| loveM explică (pentru NumaiIdioti):

Nu mi-am facut "draga" nici un plan de genu'.

| mihaitzacelviteaz a răspuns:

Nu iti poti condamna prietenul ca vrea sa mearga la mormantul tatalui sau, e o parte sensibila si daca nu ai pierdut pe cineva drag (doamne fereste) nu ai cum sa simtii ceea ce simte el.Desigur ca a gresit si nu ti-a zis, dar pentru un motiv ca acesta trebuie sa il intelegi. Daca iti doresti sa fi cu el de revelion, du-te cu el la bunici.Atata timp cat sunteti amandoi, nu mai conteaza restul.
Asta e parerea mea, acum faci ce crezi tu.big grin

| loveM explică (pentru mihaitzacelviteaz):

Dar nu m-a invitat sa ma duc la ei acolo...si oricum nu m-ar lasa parintii. crying

| mihaela142 a răspuns:

Buna.ma scuzi daca te deranajaza ce iti voi spune.parerea mea este ca ar trrbui sati intelegi prietenul.adica nu cred ca stii ce inseamna moartea cuiva drag.ai eu fac acelasi lucru si prietenul meu ma sprijina in asta.tu ai fi facut la fel in locul lui.inteleg ca il iubesti si il vrei aproape dar daca te certi cu el pe motivul asta o sal ranesti si risti sa va despartiti.e o situatie mai delicata. incearca sa nu te mai enervezi si sa.l speijini in toate deciziile fie bune sau rele.

| petracheioana a răspuns:

Pai depinde de cat timp sunteti impreuna, cati ani ai tu? cati are el?

| loveM explică (pentru petracheioana):

Eu aproape 17 si el are deja 17. suntem de 10 luni impreuna.