| anonim_4396 a întrebat:

Public povestea asta pentru ca sunt intr-o mare dilema! Deci:aveam 15 ani cand l-am cunoscut pe S. A fost dragoste la prima vedere, de ambele parti, in 2 ore eram deja impreuna si am continuat asa cam 4 luni.Mentionez ca e cu 12 ani mai in varsta decat mine si relatia asta nu a fost vazuta cu ochi buni de nimeni. Dupa un timp am aflat ca el are pe cineva, o femeie cu care era de mai multi ani dar care isi petrecea aproape tot timpul in strainatate, de aceea eu nu-mi dadusem seama de nimic.Cand am confirmat ca e adevarat am terminat relatia dar am suferit enorm pentru ca il iubeam prea mult asa ca la vreo 2 saptamani cand m-a cautat m-am impacat cu el, efectiv am acceptat asa ceva pentru ca nu puteam fara el, cel putin asa simteam atunci.Au zburat saptamanile, am ajuns sa ne certam din orice nimicuri, el era foarte gelos si eu sunt o fire mai libertina, nu suport sa fiu controlata +de asta de un barbat care nu e in totalitate al meu, asa ca ne-am despartit.Am incercat sa-mi fac alt prieten dar S. se baga de fiecare data si reusea sa ma corupa, ca sa zic asa. El iesea cu alte fete si eu am inceput sa fac ca el, adica sa ma bag in relatiile lui si el mi-a permis de fiecare data.Nu conta cu ce fata era, in momentul in care apaream eu, doar eu existam si asta mi-a placut.Nu puteam nici cu el nici fara el, era ca o obsesie si cand mi-am dat seama de asta am renuntat(cu mare greu ce-i drept). M-am hotarat sa plec in strainatate la niste rude; eram convinsa ca doar asa o sa-l pot uita.Si am plecat, dupa un an am cunoscut un baiat minunat cu care sunt impreuna de 4 ani si care ma iubeste enorm.Si eu il iubesc dar nici pe S. nu l-am uitat, chiar daca nu l-am vazut de mai bine de 5 ani.In vara asta am mers in tara in vacanta, S. e plecat si el in alta tara de cativa ani si niciodata nu m-a cautat.Pana acum. M-a sunat si m-a intrebat daca are rost sa vina in tara, ca nu mai are prietena, daca pe mine ma intereseaza ceva cu el pentru ca el doar pe mine m-a iubit si de cand am plecat eu el e singur; i-am raspuns cu raceala ´´nu´´, dar nu e asta adevarul, adevarul e ca il iubesc la fel ca si atunci, la fel ca in acea perioada cand l-am cunoscut, dar si pe actualul meu prieten il iubesc mult, insa diferit.Acum peste o luna trebuie sa merg iar in Romania si am aflat ca si el o sa vina, asta ma sperie, mi-e frica de mine ca nu as vrea sa-mi stric relatia mea de 4 ani.Deci,voi ce ati face in locul meu? Relatia calma, stabila, sigura, romantica sau relatia pasionala, nebuneasca, interzisa, nesigura?

Răspuns Câştigător
| bia0000 a răspuns:

O sa ti zic ceva ciudat:amandouawinking vino in Romania dati o noua sansa cu fostul,vezi ce simti, daca intr-adevar merita si important este sa vezi daca vei fi singura din viata lui, daca si tu il iubesti pentru ca tu ai ramas cu gandul la"ce ar fi fost daca..."; daca intr-o luna vezi ca il iubesti cu adevarat si simti ca el este "alesul" alege-l pe el dar sa te gandesti si la consecinte: ati pierde multe momente; el plecat intr-o alta tara ar fi o relatie la distanta care nu functioneaza intotdeauna in sensul ca nu ar fi acolo pentru tine mereu; o relatie de 4 ani inseamna mult gandeste-te si la ce ti ofera actualul si daca simti ca cu el poti cu adevarat sa fii fericita nu i da cu piciorul gandeste-te foarte bine la pasul pe care il vei face; punde pe hartie calitatile amanduroraandar si defectele, pune ce ti ofera fostul dar si actualul, pune totul in balanta si atunci o sa ti dai seama ce ti doresti cu adevarathappy

14 răspunsuri:
| Pustoaicka50 a răspuns:

Parerea mea e mult mai bine asa traiesteti viata cu un baiat apropiat de varsta ta si daca apare stati vorbiti calm nu mai da o relatie sigura pe "o aventura" sincer in ziua de azi nu mai merita si chiar tu vei regreta asa cum am facut si eu."frumusetea adevarata se ascunde sub lucrurile simple" asta gasi in prajitura mea cu ravas.si cred ca-i adevarat de ce sa traiesti o viata complicata langa un om complicat cand poti trai o viata simpla langa un om simplu? PWP sper ca ti-am fost de ajutor

| Pustoaicka50 a răspuns:

Mah vere @ilovemusicboy pot sa am si 10 ani daca stiu ce-i aia vata si ce dracul ii zisasi tu nu e sfat a da un sfat inseamna sa-i spui cum sa procedeze nu cum zisasi tu si nu ne-ai cautat sa vezi daca suntem vaci sau daca suntem boi ma-ntelegi tu?winkingasa ca taci acolo ca nici nu stii despre ce e vorbawinking

| Pustoaicka50 a răspuns:

Viata sorry de greseala prietenashwinking

| bia0000 a răspuns:

@amemiss:in viata trebuie sa risti ca sa castigi
tu hotarasti daca merita sau nu!

| AproapeDeInimaTa a răspuns:

Sper sa iei decizia corecta.
Alege cu inima.
Bafta.

| AmeMiss a răspuns:

Ilovemusic, daca nu dai un raspuns serios abtine-te!

| AmeMiss a răspuns:

@bia0000 daca l-as alege pe el, as pleca cu el, nu ar fi o relatie la distanta.E riscant ce ma sfatuiesti tu dar ai oarecum dreptate!

| AmeMiss a răspuns:

@dolcE pai asta e, am zis ca daca dupa atata timp nu l-am uitat, ceva se intampla.Si daca mergem amandoi in tara sunt convinsa ca o sa ma caute si o sa ma si gaseasca, il cunosc.Deci e inevitabila intalnirea

Răspuns utilizator avertizat
| dolcEE a răspuns:

In primul rand...nu inteleg cum dupa 5 ani inca te mai poti gandi la el? straight face in al doilea : la actualul nu te gandesti? daca te iubeste si esti cu el de 4 ani? si daca veniti aman2 in Romania nu inseamna ca trebuie sa va vedeti.eu zic sa-l eviti ca nu te forteaza sa iesi cu el straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te sfatuiesc sa il eviti, sa nu te intalnesti cu el.

| 131415 a răspuns:

Te sfatuiesc sa alegi cu inima nu cu minteawinking alege-l pe cel pe care il iubesti cu adevarat...:*