| AntonelaCK a întrebat:

Buna! Pun aceasta intrebare, gandidu-ma ca a mai trecut cineva prin asta. O sa merg la un consult ginecologic, dar as vrea o parere pana reusesc sa ajung.
Mi-am inceput viata sexuala de apx.2 ani, insa inca de cand am inceput-o m-am confruntat intotdeauna cu durerea aceea in timpul actului ( concluzia fiind ca e o oarecare '' incompatibilitate'' intre noi).
De curand am terminat un tratament pentru candida (ovule).
Aseara am avut contact sexual protejat si am sangerat ( ceea ce nu s-a intamplat nici macar la inceput ). M-am speriat ingrozitor, M-am gandit si la varianta ca ovulele mi-au uscat vaginul si actul fiind probabil mai intens...
Astazi, uitandu-ma putin in interior ( atat cat se poate, evident) am observat o pielita desprinsa ( ca o ata f subtire), iar mai in interior inca cateva.
Mentionez, ca ultima data n-am mai simtit durerea aia deloc.

Exista vreo posibilitate ca himenul meu sa fii fost elastic si sa se fii rupt abia acum? sad
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate fii himenul dupa 2 ani de sex, ala s-a rupt demult... dar pot fi niste rani interne, de la o alta boala sau infectie genitala.

| Hypefox a răspuns:

Himenul într-adevăr este elastic dar cum se rupe asa se si vindecă.
Este posibil sa fi fost un act mai intens, sa deșirat, daca zici ca te mai si doare, de asta sa fie sângele si plus ca esti uscata, acestea sunt cauzele pentru ruperea himenului si sângele de îl menționezi.

Te-ai gândit vreodată ca totul pleacă de la tine?
Contează foarte mult la cum te gândești in act, daca nu iti place nimic si nu te lasi dusa de val si nu-ți lași complexe si nesiguranțe la o parte, nu o sa ai o viata sexuala prea strălucită caci deja nu te exciti suficient, va trebuie timp pentru preludiu...
Nu astepta sa descopere el ce iti place ca nu o sa stie vreodată, daca tu cand esti singura cu tine, stii să-ți produci plăcere, invata-l să-ți producă placere, exprima-i ce iti doresti si cum iti dorești sa te atingă, daca nu vrei sa vorbesti, arata-i, du-i mana unde vrei, pune-l cum vrei.

Atâta timp cât sunteți in acelasi pat si te-a atins si te-a văzut asa cum esti, nu mai ai ce sa ascunzi ci pur si simplu sa faci ceea ce-ți place.
Si chiar daca el nu e top in pat, învățați împreună.