| FloryA98 a întrebat:

Sa zicem ca imi incep viata sexuala (16 ani),folosesc prezervativ, chiar 2. Dupa pierderea virginitatii se poate sa am probleme care sa necesite o vizita la medic...in care sa fie prezent si un parinte sad ...sau imi cam fac griji aiurea?

Răspuns Câştigător
| DoomBoom a răspuns:

Iti faci griji aiurea...
Faci sex cand esti pregatita tongue, lasa-i pe astia care zic ca faci sex dupa ce te casatoresti sau la 18 ani. Faci sex cand simti ca vrei, cand simti ca e momentul si logic fara a te obliga cineva sau a te indemna sa faci asta tongue. Nu e nevoie de 2 prezervative pentru ca se freaca intre ele si e riscul mai mare de a se rupe tongue un prezervativ e de ajuns.Trebuie doar sa tii cont de preludiu... sa fie cat mai mare. Adica sa va excitati amandoi unul pe celalalt, iar la tine e foarte important sa fi "uda" tongue si foarte excitata. El trebuie doar sa nu isi puna prezervativul invers etc. oricum cititi pe ambalajul cutiei de prezervative cum se foloseste acesta, sigur ve-ti intelege!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa pierderea virginitatii este absolut obligatoriu sa te duci la ginecolog in prima luna si apoi, regulat, la fiecare 6 luni. Legea prevede ca pana al 17 ani impliniti trebuie sa te insoteasca un parinte si ar fi bine sa respecti asta )mai ales ca inainte de sex partenerul tau trebuie sa obtina acordul ferm al ambilor tai parinti, pentru a nu avea probleme cu legea). Este posibil sa intervina si probleme mai serioase, de exemplu leziuni precanceroase de col uterin (din cauza inceperii precoce a vietii sexuale) care sa necesite biopsie si mici operatii, moment in care evident va trebui sa semneze un parinte ca isi asuma riscurile, dar nu poti sti sigur ca se va intampla asa. Trebuie insa sa fii pregatita atat financiar cat si cu faptul ca parintii tai trebuie sa aiba timpul si disponibilitatea sa mearga cu tine la medic.

| DoomBoom a răspuns (pentru Brigaela):

Cine zice ca e OBLIGATORIU? vine cineva sa te ia de manuta sa te duca la ginecolog? fi serioasa! oh go on, e obligatoriu daca vrei tu!
Nu te obliga nimeni sa mergi la unu sa iti deschizi cracii sa etc etc... lasa astea!

| Brigaela a răspuns (pentru DoomBoom):

Este obligatoriu ca masura de igiena. Asa cum este obligatoriu sa te speli pe dinti dimineata si seara (dar exista oameni care nu se spala niciodata fiindca nu-i obliga nimeni), asa cum este obligatoriu sa faci dus macar o data pe zi (dar sunt oameni care traiesc in canale si se spala o data la 10 ani), asa cum este obligatoriu sa-ti schimbi lenjeria intima zilnic (dar exista oameni care o poarta luni de zile). Este obligatoriu pentru o femeie civilizata si care tine la igiena si la sanatatea ei. Nu te obliga nimeni, evident, dar femeile nu sunt chiar idioate sa nu-si stie interesul. Asa cum nu umbli nespalata, tot asa nu concepi sa ai activitate sexuala fara sa mergi al ginecolog, e o masura de igiena personala si tine de respectul pe care il ai pentru tine. Si nici un barbat acre se respecta, chiar daca putin, nu ar accepta sa fie cu o femeie care nu si-a schimbat chilotii de 3 luni sau nu s-a dus anul asta la ginecolog.

| AlexanderAdrian a răspuns:

"chiar"? Folosesti prezervativ punct, altfel poate ai chef de vreo sarcina.

| FloryA98 explică (pentru AlexanderAdrian):

Deci chiar nu pot avea nicio problema?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru FloryA98):

Poti raci, poti capata o infectie, poti sa ai dureri mai mult decat e normal, chiar spunea cineva pe aici acum vreo saptamana ceva in genul asta, cineva pomenea de dureri de sani, poti avea probleme cu sangerarea sau cu niscaiva iregularitati de ciclu, sincer vorbind fetele stiu mai bine iar medicul si mai bine, ideea pe care voiam s-o subliniez e sa folosesti prezervativ musai, fara discutii, nu ca vrea s-o bage putin fara. Nici putin nici mai mult, riscul de sarcina e suficient. Daca dai peste vreunul care face figuri ca nu suporta ca nu poate, sa ii fie de bine. In plus prezervativul te pazeste de BTS-uri.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ce anume castigi daca dai copy paste la textul asta de sute de ori?

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai inceput bine,, sa zicem''
Tu crezi ca folosirea unui prezervativ rezolva totul?
S-a tot auzit pe aici ca 16 poti sa-ti dai acordul pentru sex
Dar nu e un motiv!

Sexul insemna responsabilitate, cunostinte in domeniu, cunoastea corpului.
Trebuie sa-ti cunosti de asemenea si perioadele de ciclu si chiar sa-ti faci un calendar.
Vizitile la ginecolog sunt necesare si obligatorii.
INFORMEZATE serios ca nu e asa usor precum crezi.

| Alcyon a răspuns:

Un prezervativ e de-ajuns. Daca folosesti doua, e posibil ca latexul sa se rupa, din cauza frecarii prezervativelor intre ele.

| Lola05 a răspuns:

Draga mea, văd că ai considerat bun răspunsul utilizatorului DoomBoom. Of, eu zic să îl citești de vreo 10 ori pe cel dat de Brigaela. Ea e medic și știe mai bine cum stă treaba.
În plus, viața sexuală implică asumarea unor riscuri: de sarcină, de probleme la nivelul organelor sexuale (secreții ciudate, boli cu transmitere sexuală, sângerări și dereglări, leziuni pe colul uterin etc.). Ori cu aceste riscuri nu e de glumit.
Noi românii nu am fost învățați să ne axăm pe prevenție, ci să stăm cu boala până nu ne mai putem ridica din pat. Abia atunci ajungem la medic. Ori, dacă vrem să fim sănătoși cât mai mult, controalele periodice sunt exact ce avem nevoie.
Un control la ginecolog pe an este imperios necesar oricărei femei care și-a început viața sexuală. Asta pentru că trebuie să afli dacă ești ok și să depistezi din timp unele probleme care pot apărea. Vei merge la ginecolog minim o dată pe an, dar și atunci când vei semnala ceva suspect (dureri pelviene, întârzieri menstruale, miros și culoare ciudată a secrețiilor, mâncărimi și usturimi) pentru că e mult mai ușor să vindeci o afecțiune în fază incipientă decât să aștepți să treacă de la sine (ceea ce nu prea se întâmplă).
Dacă ai întrebări de orice fel și te pot ajuta, îți stau la dispoziție.
Sănătate și ai grijă de tine!