| Sarraa97 a întrebat:

Sambata seara (23 aprilie) am decis impreuna cu prietenul meu sa facem dragoste (eu fiind virgina). Faza ii ca a incercat sa o introduca de doua ori DOAR putin insa am simtit o durere si ne-am oprit. Mentionez ca nici nu am sangerat deloc. Problema ii ca trebuia sa imi vina menstruatia in 3-4 mai si inca nu mi-a venit, posibil o sarcina? P.S. am luat zilele trecute cateva tablete de paracetamol, o fi asta cauza intarzierii?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea da un raspuns catusi de cat concret dar mai ales corect este nevoie de localizarea cat mai precisa a momentului in care a avut loc acea tentativa de sex in raport cu prima zi de menstruatie. Deoarece este stabilit stiintific ca momentul producerii ovulului se situeaza cu fix 14 zile inainte de data inceperii urmatoarei menstruatii rezulta ca in acest caz ovulatia ar fi trebuit sa se produca in data de 19-20 aprilie, data fiind totusi probabila deoarece nu stii ziua precisa in care ar fi urmat sa-ti inceapa menstruatia. Insa stiind faptul ca un ovul are o viata efemera fiind viabila doar maxim24 de ore, se poate trage concluzia ca in data de 23 spre 24 aprilie adica dupa circa 4 zile in nici un caz nu se mai putea realiza fecundarea acesteia deoarece probabil ca in acel moment ovulul nici nu mai exista de fapt. Insa acest lucru este valabil doar in cazul unui ciclu menstrual foarte regulat. Luand in considerare aceste aspecte se poate presupune ca intarzierea pornirii menstruatiei (daca chiar exista deocamdata asa ceva?), se datoreaza unor dereglari hormonale.

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea de care vorbesti este din cauza medicamentelor pe care le-ai luat.

| Oana92 a răspuns:

Paracetamolul nu influenteaza aparitia menstruatie. Cauzele sunt altele...

| OMFGConrad a răspuns:

Dacă va-ți oprit inainte ca el să ejaculeze (ceea ce reiese din ce ne-ai povestit tu) este imposibil ca tu să fi rămas însărcinată. Durerea vine de la lipsa de experiență, nu ai fost destul de excitată şi bănuiesc că nici preludiu nu a fost cine ştie ce ( multe săruturi şi mângâieri în zonele orogene, un oral reciproc ş.a.). Multă sănătate!