| IM5 a întrebat:

Buna seara, am 17 ani si. uneori ma duc pe la iubitul meu, astazi m-a atins cu penisul in zona intima si am simtit o usoara usturime ..asta pentru ca a impins putin ..as vrea sa stiu, mai sunt virgina? sa ma tem de ceva? ..va rog, niste sfaturi sad

31 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ma...de ce te joci tu cu viata ta,asa putin te iubesti?
N-ai si tu vise,nu-ti imaginezi ce viitor ai vrea? De ce risti copilareste?

Acest "impins putin" nu te mai poate situa la stadiul de virgina,care e definita "care nu a avut niciodata relatii sexuale,casta,neprihanita,feciorelnica".
Himenul se afla exact la intrarea in vagin,de aici usturimea pe care ai simtit-o,ai inceput sa devii femeie,desi procesul e abia la inceput.

Ceea ce ignori cu desavarsire este pericolul la care te supui, jucandu-te fara protectie.
La dezvirginare, cele mai multe fete au parte de o ovulatie spontana, care impreuna cu lichidul preejaculator, duc exact la sarcina.
N-ar fi pacat?!
Citeste ce ti-a scris @alcyon, ai grija si nu mai risca!

| IM5 explică (pentru greece12):

Nu stiu ce a fost, crede-ma ca mi-e frica ..nu pot sa spun nimanui, sunt pe cont propriu in asta straight face sper sa nu fi fost ceva, mor de frica..cum imi pot da seama? daca e ceva sau nu stiu sad

| greece12 a răspuns (pentru IM5):

Calmeaza-te,in primul rand respira adanc si calmeaza-te,ce a fost a fost,nu poti schimba nimic acum.
Spune-mi, te rog, cand anume astepti sa-ti vina menstruatia.
Daca ti se par prea intime aceste amanunte, te rog scrie-mi un mesaj privat, accept mesaje de la toata lumea si acum sunt la calculator.

| IM5 explică (pentru greece12):

Pai ..pe 10-11 aug.

| greece12 a răspuns (pentru IM5):

Asta inseamna ca la momentul la care s-a intamplat ce s-a intamplat aveai doar cateva zile de cand iti trecuse menstruatia, deci erai intr-un stadiu intermediar de fertilitate, nici foarte redusa, nici foarte ridicata.Despre ovulatie spontana nu cred ca poate fi vorba in cazul tau,durerea nu a permis organismului sa reactioneze spontan, asa ca foarte posibil ca in august sa nu ai nici o surpriza neplacuta.
Acum, nu te mai stresa, stresul provoaca dereglari hormonale, care pot intarzia menstruatia.Asteapta,pur si simplu, nu te mai gandi, desi stiu ca socul e greu de indurat si te temi foarte mult.
Dar, aparent nu ai motiv de griji.
Asteapta.

| IM5 explică (pentru greece12):

Multumesc mult, o sa te tin la curent si o sa te anunt daca mi-a intarziat cumva!

| greece12 a răspuns (pentru IM5):

Sa speram c-o sa fie bine!

| IM5 explică (pentru greece12):

Si eu sper sad

| greece12 a răspuns (pentru IM5):

Haide,acum ce-o fi, o fi, curaj!

| IM5 explică (pentru greece12):

Buna din nou, deci..am intrebat-o pe mama cam cand trebuie sa-mi vina prin iulie, ea mi-a raspuns ca aproximativ intre 11-16 august..ca eu nu prea am tinut evidenta + am fost racita iar pe 15 aug. mi-a venit ..nu am avut stari de voma sau lucruri de genu in perioadele astea..sa inteleg ca va fi bine?

| greece12 a răspuns (pentru IM5):

Da,va fi bine,este bine cred,deja!
Sa iti tii si tu evidenta,pe o agenda,undeva, pe telefon sau pe net, sa notezi, ca sa stii ce se intampla cu tine, bine?
Dar cred ca acum esti in regula!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ştiu ce înţelegi tu prin : "a impins putin"!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.
Iar usturimea respectivă poate indica ruperea himenului...

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| IM5 explică (pentru bursuc001):

Multumesc.

| bursuc001 a răspuns (pentru IM5):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| mihai69 a răspuns:

Dacă „ai pus-o" (chiar și „puțin") NU mai ești virgină, indiferent dacă s-a produs sau nu și deflorarea (probabil că nu).

| neutrino a răspuns:

Te rog sa mentionezi ce intelegi tu prin "putin".

| Alcyon a răspuns:

Orice contact, trebuie sa se faca CU prezervativ. Sa stii ca poti ramane insarcinata dintr-un joculet de asta, fiindca baietii elimina cand sunt excitati un lichid incolor ce poate contine spermatozoizi (atunci cand baiatul a avut o ejaculare recenta). In afara de asta, risti sa te trezesti cu tot soiul de infectii. Baietii sunt purtatori de tot felul de BTS-uri care la ei nu se manifesta. E bine sa renunti la prezervativ (si sa treci la AC de ex), doar in momentul in care baiatul e cu analizele la zi (acelea de secretie, pentru depistarea BTS-urilor). Iti spun asta, fiindca am mai intalnit pe-aici cazul unei fete la vreo 16 ani, care a luat o boala urata de la prietenul ei, ce n-avea absolut niciun simptom. Atentie, anumite BTS-uri nu se iau exclusiv prin contact sexual (cum ar fi nesuferita candida). Prin urmare, prietenul poate sa fie virgin si sa aiba ceva.

| Happyjump a răspuns:

Nu,dar depinde si ce inseamna "putin"

| IM5 explică (pentru Happyjump):

Putin,atat pot zice.

Răspuns utilizator avertizat
| Pitagora a răspuns:

laughing)))

| DyaDiiana19 a răspuns:

Poate sunt mica. dar in fine. Normal ca mai esti virgina! Doar te-a atins si a impins putin, dar nu mai mult. Nu te teme, stai linistita :*

| Usher2800 a răspuns:

Fetele nu se dezvirgineaza asa usor, trebuie sa o faceti de mai multe ori.

| romarios70 a răspuns:

V-ati jucat putin si eu cred ca ti-a infipt-o toata daca te-a usturat. daca vrei sa afli raspuns la intrebarea ta mergi la un medic de profil. dar ai grija nu te juca si cu el.

| IM5 explică (pentru romarios70):

Ba nu, nu a fost asa.

| romarios70 a răspuns:

Sau mai degraba cred ca ti-a dat cu ardei iute. happy