| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am o problemă, posibilă să fie una mai degrabă psihologică. Am avut contact sexual pe 26 iulie, neprotejat, in aceea lună am avut menstruația din 20 în 23 iar de câteva săptămâni stau cu gândul că aş putea fi însărcinată, chiar dacă mi-a venit menstruația, ceea ce, normal, ar exclude o sarcină, doar că am citit fel de fel de cazuri cu menstruație peste sarcină. În prima zi după menstruație am făcut 2 teste de sarcină, Surecheck si Barza, ambele negative, dar tot mă bate gândul de posibilă sarcină şi nu întele. Burta nu se vede, este moale, sanii moi, uneori am dureri de spate si de cap, talia lățită, iar in ultimele zile de menstruație m-am simțit foarte rău, nu am putut mânca nimic, simt un disconfort în zona ovarelor, un fel de furnicături, si câteodată dureri in diferite zone ale burții. Poate fi sarcină? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Analizand cazul descris de tine se poate trage o singura concluzie si anume ca practic nu exista nicio posibilitatea sa poata fi vorba de o sarcina din mai multe motive si anume : 1. - Sexul din data de 26 iulie s-a consumat in a 5-6 a zi a ciclului menstrual (21 iulie fiind prima zi). Se poate afirma aproape fara a gresi ca in acea zi probabilitatea de a se forma o sarcina este teoretic mai mica de 5%, sau altfel spus aproape imposibila. 2. - Menstruatia produsa la terminarea ciclului menstrual respectiv cat si menstruatiile ulterioare reprezinta in proportie de 99, 99% GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului deci nu a existat posibilitatea sa ia nastere o sarcina. 3. - Testele de sarcina efectuate prin rezultatul lor au confirmat lipsa hormonului de sarcina din organismul tau deci inexistenta unei sarcini. In consecinta daca se iau in considerare motivele mai sus expuse, rezulta fara dubiu ca orice posibilitate de sarcina devine NULA adica IMPOSIBILA. Pentru celelalte simptome amintite care sigur sunt de natura medicala ar fi indicat sa te adresezi medicului de familie care pe baza unei consultatii sa-ti recomande la nevoie tratamentul adecvat. Multa sanatate.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci in mai putine cuvinte : nu o sa fie mamica.

| Sorynayna a răspuns:

Eu zic că nu, se mai întâmplă sa ai aceste dureri și când ești pe ciclu... Dacă vrei sa fi sigura date și discuta cu un ginecolog... Eu asta ași face... Dacă chiar vrei sa scapi de aceasta grija... Tu fa cum crezi ca e mai bine! kiss