| lifeisbeautiful3579 a întrebat:

De 2 saptamani iau anticonceptionale Belara recomandate de medicul ginecolog, in a 6-a zi de anticonceptionale am avut contact sexual cu ejacuare intravaginala. As vrea sa stiu daca exista riscul de a fii insarcinata, mentionez ca pastilele le-am inceput din prima zi a menstruatiei. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă le-ai luat corect, FĂRĂ să uiţi vreo tabletă, atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

"3. CUM SĂ LUAŢI BELARA :
Când puteţi începe să luaţi Belara?
Dacă nu aţi luat înainte niciun contraceptiv hormonal (în timpul ultimului ciclu menstrual)
Luaţi primul comprimat de Belara în prima zi a următorului ciclu menstrual.
Contracepţia începe din prima zi de administrare şi se menţine în timpul pauzei de şapte zile.
Dacă a început deja menstruaţia, luaţi primul comprimat în a doua - a cincea zi de menstruaţie, indiferent dacă sângerarea s-a oprit deja sau nu. Cu toate acestea, în acest caz trebuie să utilizaţi măsuri suplimentare de contracepţie mecanică în timpul primelor şapte zile de administrare (regula celor şapte zile).
Dacă menstruaţia a început cu mai mult de cinci zile înainte, vă rugăm să aşteptaţi următorul ciclu menstrual şi atunci să începeţi să luaţi Belara." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.08.pdf

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale asa cum ti le-a recomandat medicul ginecologic, chiar daca ati facut sex si a ejaculat intravaginal, sansele de a ramane insarcinata sunt minime.

| Xpressurself a răspuns:

Fetele de obicei iau numarul de telefon al doctorului pentru intrebari suplimentare. el/ea stie cel mai bine. in plus exista instructiuni in cutie.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Numai trebuie si citite