| Făgăraş a întrebat:

Buna seara dragi utilizatori! Revin din nou la voi cu o problema de natura interioara pe care o am de multa vreme si care mi-a facut problem. Marturisesc de la inceput ca raspunsurile dumnavoastra le consider ca pe un sfat prietenesc. Sunt un timp glumet si imi plac mult glumele cu bun simt. De aceea chiar mi-as dori in raspunsurile dumneavoastra si niste glume, insa sa fie prezenta si sfatul/explicatia corespunzatoare Bineinteles ca aceasta problema va fi discutata si cu duhovnicul ( sincer nu vreau sa imi atacati credinta cu ocazia asta )si cu alte personae. Insa fiind o problema delicata, nu o pot vorbi chiar asa cu oricine! Si iata ca anonimatul din grupul TPU ma ajuta in acest sens. Sper mult ca si raspunsurile dumneavoastra sa ma ajute! Eu voi propune in ceea ce voi scrie mai jos problema mea si explicatia pe care eu o dau! De aceea, astept alte pareri si solutii!

Am 25 ani si in viata mea de pana acum ( liceu, facultate, acuma master ), afectiunea a lipsit intr-un mod aproape desavarsit ( asa cum lipsesc banii in bugetul statului roman ). Mai pe scurt, am avut putine prietene si o lipsa de afectiune. Mai mult, si esecurile si tepele ( dintre care una mai mare ca tunurile din guvernul si parlamentul nostru ) mi-au adancit aceasta stare precum si cea de complexitate. Nu vreau sa poposesc acum pe motivele pentru care eu nu avut relatii. Nu asta vreau sa scot in evidenta. Si atunci de cele mai multe ori, persoanele care IMI ACORDA ATENTIE DEVIN VICTIME. Acuma in ce sens devin victim? De acuma incepe problema! Prin faptul ca eu duc lipsa de asa ceva, persoana care imi da atentie ( SI IMPORTANT, ma vede nu in modul in care o vad eu ) eu o coplesesc cu atentia mea( si sincer nu intr-un mod rau sau prefacut ) si ajung sa sufar? de ce sufar? In primul rand pentru prostia mea, pentru ca eu astept prea mult de cat poate aceea persoana sa imi ofere. Acest lucru s-a intamplat cu iubita unui coleg de al meu, cu care m-am imprietenit si care ma vedea ca pe un amic. Insa pentru faptul ca ma baga in seama, eu deja incepeam sa am sperante prostesti, deoarece stiam ca nu vom fi impreuna ( sau puteam fi, intr-un singur mod: " Cand o face plopul pere si rachita micsunele " Ceausescu ).Eu. TOATA LIPSA MEA DE AFECTIUNE, O ASTEPTAM DE LA EA. o simpla amica.
Acuma mi-am descoperit o verisoare si ne bucuram reciproc.si vorbim in fiecare zi! Insa ea desi tine la mine si se bucura ca ma are ca varutz. totusi nu cred ca isi pune in mine toata afectiunea ( nu are iubit, ca daca va avea, imi pica ratingul ca la Diaconescu ). Eu, din pacate sunt pe cale ( ne stim de putin timp ) sa comit aceiasi greseala ca si cu cealalta. Pentru ca imi acorda atentie si tine la mine, voi astepta prea mult de la ea. Cu alte cuvinte. prietenia si faptul ca sunt ruda cu ea TREBUIE SA INLOCUIASCA LIPSA UNEI IUBITE si a afectiunii. Eu vad mai mult decat ea in aceasta prietenie si rudenie! Iar daca aceasta comuncare buna( care la mine suplineste lipsa afectiunii ), va inceta sau, eu stiu, se va diminua, eu voi avea disconforturi si suferinte ( acuma nu va ganditi ca sunt psihopat sa imi tai venele sau sa ma arunc de la acoperis, Doamne freest de necaz. Mai mult, nu se merita ancheta si munca Smurdului, Pompierilor, Criminilastica si altii ).
Cum sa procedez? Acuma eu am si glumit, insa va rog sa vedeti si problema! Va multumescccc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma, macar inca mai ai duhovnicul! Daca tot te asculta, nu ar fi normal sa te tina la sfarsitul spovedaniei in brate, spunandu-ti ca totul va fi bine?

Autocontrol, asta e cuvantul care trebuie sa-ti guverneze viata in aceasta perioada. Da, e normal sa oferi interpretari personale fiecarui gest al unei fete din anturaj, asa functioneaza orice om. Speranta e un mecanism primordial oferind interpretari false in aceste situatii. Creierul tau incearca sa-ti ofere comfort emotional si sa te fereasca de posibile traume sau depresie. Dar tu esti cel care trebuie sa aleaga echilibrul fin intre realitate si interpretare. Nu te amagi prea tare si incearca sa te porti cat mai normal, cu cat cazi mai mult in capcana asta, cu atat mai mult te va consuma. Si, foarte important, ai mare grija la comportament. Fetele din jurul tau pot detecta foarte usor disperarea si nevoia asta a ta de afectiune iar cand asta se intampla, in general, incep sa te ocoleasca. Controleaza-te si dupa ce inveti sa te controlezi, invata sa te si relaxezi. Doar asa poti obtine ce iti doresti atat de mult.

8 răspunsuri:
| Făgăraş explică:

As alege un raspuns castigator, insa nu exista unul care sa contina toate problemele mele! Totusi este adevarata si tragica faza cu aspectul fizic care fac fetele sa ma ocoleasca precum si problemele emotionale, disperarea de a avea afectivitate! In ce priveste preotii, in Taina Spovedaniei lucreaza Hristos prin un popa nevrednic si cum o mai fi el! Eu ma duc cu sinceritate in fata lui Hristos! Acuma daca nu credeti, asta este! tine de fiecare! Inca o intrebare: Oare sa ii spun ei personal aceasta problema, versisoarei mele? sa fiu sincer? stiu ca ma va ocoli, sau poate va crede ca sunt vreun psihopat! ce ziceti? Eu va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns!

| 666_7474 a răspuns:

Sunt fata. Sincer, cred ca ai niste probleme emotionale (tin de psihic) si ar trebui sa consulti un terapeut (lasa preotii, astia nu sunt pregatiti pentru asa ceva) si nu o spun in sensul ca ai probleme mintale. Discutia cu o persoana calificata in zona asta ar putea sa te ajute mai mult decat crezi ca creezi relatii stabile si SANATOASE, nu cu iubitele amicilor sau cu rude.

PS: sper sa iei decizia inteleapta si sa tratezi problema asta pana nu escaladeaza in ceva mai grav. Bafta!

| EnvyU a răspuns:

Ce ciudat sa aflu ca mai sunt persoane exact ca mine, si eu am 25 de ani cu lipsa acuta de afectiune. Eu chiar nu am avut o relatie niciodata.
Si eu vad orice apropiere verbala cu o fata ca pe o posibila iubire, stiu ca este gresit pentru ca ma afecteaza emotional daca nu se infiripa nimic si in 99% din cazuri nu s-a infiripat laughing. Este greu sa nu te gandesti la fetele cu care poti vorbi deschis ca la viitoare iubite atunci cand esti asa singur si ai nevoi. Nu stiu ce pot sa iti zic decat ca totul tine de puterea ta de a fi indiferent. Trebuie sa inveti sa te dedici persoanei tale si atat, adica sa te iubesti pe tine, sa nu incerci sa oferi iubire asa usor. Sincer nu stiu ce vorbesc pentru ca nu am educatia necesara (nu am terminat nici liceul) si nu am experienta de viata, dar stiu din micile experiente cu unele amici care le-am considerat a fi posibile iubite si care s-au dovedit a nu fi, ca este mai bine sa vezi totul ca pe o simpla conversatie intre doua persoane si nu ca pe o discutie intre o fata si un baiat.
Daca lasi totul sa decurga natural fara sa ai "impresia" sau sa crezi ca "exista o atractie" atunci sigur nu vei mai fi ranit. Nu te astepta ca fiecare fata sa vrea afectiunea ta, asta vreau sa zic, cum mi-a zis cineva de mult "nu cauta dragostea ca te va gasi ea pe tine cand nici nu te astepti" Scuze ca nu sunt glumet happy niciodata nu am avut simtul umorului.

| neutrino a răspuns:

Se spune ca nu-i poti cere socoteala inimii. Este adevarat, dar (si) pentru acest motiv Cel de Sus ne-a inzestrat si cu un cap, cica pentru a judeca corect si sa luam hotarari intelepte.

| relian a răspuns:

Eu credo ca est DISPERAT sa ai o iubita si cauti cu orice prilej sa iti faci una din orice ocazie, din orice femeie pe care o vezi.Frate viata nu e asa cum o vezi tu,nu esti robot, nu esti doar un amestec de chimicale care bolborosesc, ai si ceva constiinta, gindesti, cel putin asa cred.Ca urmare cauta sa iti faci o iubita care sa nu fie iubita altuia, care sa nu aibe a face cu familia ta, una straina si care sa te placa.Pe de alta parte eu cred si sigur asa e ste tu esti un tip foarte pretentios, ma refer aici in ce priveste femeile, deci esti f pretentios si de aia nu ai o iubita.Asa o sa cauti pina o sa imbatrinesti ca mereu vei gasi ceva ce nu o sa iti placa la o femeie.Tu pe moment crezi ca vara ta, sau iubita prietenului tau ar fi foarte bune pentru tine, dar nici macar nu ai fost cu ele si te asigur ca daca ai fi ajuns sa te saruti, sa stai cu una din ele, sa faci sex si et ai fi gasit iarasi o multime de chestii ce nu ar fi fost pe placul tau.Cam asta e motivul pentru care nu ai iubite.Sau pentru ca nu te stiu cum arati ar mai fi inca o chestie.Nu arati bine, nu ai o fizionomie care sa atraga femeile si ca urmare femeile nu se prea inghesuie la tine, As face si eu glume dar mie ca te plictisesti deja citind ce scriu.Astea sint cele doua chestiuni, adica problema ta, una din ele este cu siguranta.Plus faptul ca simti asa o nevoie de fmei ca de aer.Ca urmare a acestor fapte ajung la concluzia ca tu nu esti un tip atragator din pct de vedere al femeilor, si de aici lipsa lor la care se adauga si acea disperare mai sensibila a ta te aduce in situatia in care esti.Ce rezolvare ar fi? Iati o iubita de care o fi, pentru ca gindesc esti si ceva influentabil, in sensul ca te crezi ceva mai sus decit o tipa care arata mai putin bine, pentru ca tu ai scoala si vorba aia ti se pare ca ti se cuvin ceva femei mai aratoase.Deci aia e rezolvarea o femeie ceva mai putin atragatopare care va fi cu siguranta interesata de persoana ta si se va implica mai mult siti va arata afectiune asa cum tu doresti.Bafta.

| SkyPilot a răspuns:

Iti cam lipseste simtul realitatii happy Tratezi fiecare din aceste personae in conformitate cu rolul pe care il are in viata ta. Ai grija sanu pierzi niciodata din vedere ca este AMICA sau VERISOARA si nu IUBITA sau MAMA.
Al doilea lucru pe careil ai d facut este sa incpi sa iti cauti o fata a ta. Cel mai bine o gasesti in grupuri de oameni legate de sfera preocuparilor tale. Relatiile bazate pe preocupari commune sunt mai durabile.

| Bogdan6969 a răspuns:

Daca imi poti satisface o curiozitate, de ce ai nevoie de duhovnic? Adica inteleg si respect faptul ca esti un om religios, nicio problema dar de ce simti nevoia sa vorbesti despre problemele tale cu un om al bisericii?

| Andrei_Dragosh_1987 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca pentru a fi iubit de cineva trebuie intai sa te iubesti pe tine, apoi gandeste-te putin copii lui adam si eva crezi ca sufereau de complexitatea asta de rudenie? un sfat pe care ti l-as putea da este sa te inscrii la un curs de dans, pictura, un sport... un loc unde poti cunoaste diverse persoane cu care sa interactionezi, astfel creezi prietenii noi si posibilitati noi. apoi mai e o metoda : ia-ti un animal de companie big grin la mine functioneaza f bine!