| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara, e normal sa intarzie manstruatia sau sa nu vina deloc dupa operatia laparscopica de chist ovarian? Eu am fost operata pe 4 luna aceasta iar pe 12 trebuia sa imi vina si nu a venit deloc...nu am nici crampe nici semne am doar dureri de ovar foarte mici(nu cel care a fost operat). E posobil sa vna pe neasteptate sau luna asta pauza?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa o asemenea operatie laparoscopica este posibil sa se produca/apara o intarziere a pornirii menstruatiei fata de data calculata inainte de operatie, de la cateva zile chiar si pana la cateva saptamani. Acest lucru nu ar trebui sa provoace ingrijorare. Pornirea menstruatiei se poate produce in orice moment, pe neasteptate sau dupa aparitia unor simptome premenstruale. Reluarea relatiilor sexuale se poate face/este posibila in termen de 1-2 saptamani dupa interventie, sau dupa sfatul dat de medicului care a efectuat interventia chirurgicala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da, e perfect normal. Cere detalii medicului care te-a operat!

| Emilian65 a răspuns:

In asemenea situatie este normal sa-ti intarzie venirea menstruatiei.