| User5821 a întrebat:

Eu am o menstruatie neregulata, ultima data mi-a venit pe 13 aprilie, mentionez ca luna asta am facut sex neprotejat pe 30 aprilie si 1 mai, dar nu a ejaculat inauntru...
Am luat Postinor abia a luni, dupa 40 -41 de ore.
Exista sanse sa raman insarcinata? Mi-e frica sa un fi fost la ovulatie
Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Stiind ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT deci nu se poate stabili momentul in care se poate produce ovulatia, se naste intrebarea de ce ai acceptat sa intretii sex neprotejat mai ales in momentul in care existau toate premizele ca tu sa fii exact in perioada fertila. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina teoretic exista insa este extrem de mica insa nu cu totul imposibila in cazul in care pastila contraceptiva este posibil sa se fi administrat imediat dupa ce deja s-ar fi produs fencundarea ovulului. Doar intro astfel de situatie in care fecundarea s-a produs deja, hormonii din pastilele Postinor care au rolul de a impiedica producerea ovulatiei nu mai au nicio eficienta. Insa o astfel de probabilitate este foarte mica, si ca atare in aproape toate cazurile formarea unei sarcini devine teoretic imposibila. Multa sanatate.

| User5821 explică (pentru Emilian65):

Deci pot sa stau linistita?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru User5821):

Consider ca da.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastile de protectie, nu poti fi gravida.