| Cocacolasprite1234 a întrebat:

Bună seara! În urmă cu 3-4 luni fostul meu s-a despărțit de mine. Am fost împreună 6 ani, logodiți..era totul bine şi mersi şi fără nicio explicație s-a despărţit de mine.Mi-a spus că parcă nu mai simte nimic, dar nu ştie de ce. Stie că poate face o greṣeală..etc. El a avut câteva aventuri după ce n-am despărțit..la fel şi eu am încercat să mă cuplez cu cineva dar nu a mers că tot la el mă gândesc..eu sufăr mult. Îl iubesc şi încă nu pot accepta faptul că nu mai suntem împreună.Ne-am despārțit frumos, fără certuri.El mă ajută în continuare, mă susține, mă încurajează, îmi spune că sunt frumoasă, o persoană bună.Că îi sunt importantă şi că e mândru de mine.
La început am fost de acord să fim prieteni cu beneficizii..crezând că poate aşa se va întoarce la mine. Acum nu mai facem nimic..pentru că i-am spus că eu îl vreau în totalitate. El în continuare mă cautā aşa cum şi eu, îmi lipseşte mult.
Oare ce înseamnă asta? Oare mai are sentimente? Oare face asta din respect? Oare ar mai vrea să fie cu mine dar nu ştie cum să zică?

Eu încă îl aştept, e sufletul meu pereche, lângă el mă simt bine.

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu, nu mai vrea sa fie cu tine, ci vrea doar sa ti-o traga fara obligatii atunci cand i se scoala lui...in timp ce isi cauta pe alta/altele. Eu cred ca ar trebui sa incetezi orice contact cu el, altfel vei fi folosita in continuare, iar inima ta nu se va vindeca.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul si-a dat seama la timp ca viață e scurta și ca merita trăită străbătând cearșafurile, nu sa se înhame la căsătorie. Băiatul doar se joaca cu tine pana găsește pe alta

| ania a răspuns:

Inseamna ca e egoist, iresponsabil si are
principii morale proaste. De aceea spune Creatorul nostru in Cartea lui - Fugiti de curvie! pentru ca a intentionat ca relatiike sexuale sa aiba loc doar in cadrul ynei relatii in care exista loialtate si dedicare pe viata, pentru ca sexul nu e diar o legatura fizuca ci si una spirutuala, de aceea despartirea doare atat de rau.
Ai fi mult mai fericita daca ti-ai cere iertare pentru trecut lui Dumnezeu si pe viitor ai alege sa respecti planul Lui si nu ai mai face sex fara casatorie. Te incurajez sa te rogi lui Dumnezeu ca la timpul pe care El il cinsidera poteivit sa aduca in viata ta bărbatul care El stie ca iti este potrivit pentru casatorie. El binecuvanteaza, aproba doar sexul in casatorie cube ii incalca piruncile aee parte de suferinta si nefericire. Prima porunca dar si pdima noastra nevoie sufleteasca este sa il iubim pe Dumnezeu Creatorul nostru cel mai mult si daca punem oameni in locul Lui si ii idilatrizam, culegem multavsuferinta si El e gelos pe dragosrea noastra. Daca alegem sa il iubim pe El cel mai mult, suntem protejati, pierderea afectiunii oamenilir nu ne darama pe dunauntru. Si eu am pkans duoa un tip care speram ca sw va unsura cu mine si s-a insurar cu alta si duoa ce i-am cerut lui Dumnezeu sa na ierte pentru idolatrie, sa imi curateasca muntea si inima de aceea idolatrie cu sangele Mantuitorului Hristos, pe liceu, in mod fizuc, toata sufeinta si durerea s-au evaporat si nu au mai revenit.

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca nu-i sufletul tau pereche si nici nu te iubeste, daca te-a inselat si el a fost cel care ti-a spus ca nu mai are sentimente pentru tine si doreste sa va despartiti.

Personal, cred ca asta este cel mai mare bine pe care ti l-a facut bunul dumnezue, deschizandu-ti ochii si aratandu-ti ca asta NU este barbat bun pentru tine, fiindca-i curvar si oricum nu te iubste.

Fata draga, Dumnzeu iti da de mancare dar nu-ti baga si in gura!
Dumnzeu ti-a ratat ca te inseala, ba chiar l-a pus pe el sa-ti marturiseasca ca nu te mai iubeste si vrea sa se depsarte de tine si tu inca esti impotriva voineti lui dumnezeu, crezand taman pe dos... de ce?
Chiar nu vezi ca totul, absolut totul arata ca nu va potriviti si el nu este barbat bun pentru tine?

Da-l naibii de curvar si bucura-te ca ai scapat de el, ca cum esti libera sa-ti cauti un alt baiat cuminte si serios, care sa te iubeasca si sa te respecte, doar pe tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Prieteni cu beneficii crezand ca asa se intoarce la tine? Imi pare rau, eu cred ca doar te-a folosit si atat.Incearca sa-ti reconstruiesti viata asa cum era inainte sa il intalnesti pe respectivul. Daca te tot intrebi cum ar fi fost daca se intampla altfel, daca ziceai sau faceai nu stiu ce, doar iti continui suferinta si te chinui singura atat din punct de vedere emotional cat si psihologic.La momentul actual doar te foloseste fara sa aiba obligatiile vreunei relatii.Tie iti suna a respect? Mie mi se pare o lipsa majora de respect.Fie vorbiti ca doi adulti despre asta, fara ocolisuri, fara sa lasati lucrurile spanzurate in aer, ca sa ajungeti la o concluzie decisiva pentru amandoi, fie il uiti.Ai nevoie obligatoriu de o perioada de vindecare, nu de sarit in alte relatii.Citeste aici sfaturi de la alte femei, poate te convingi ca nu este deloc intelept sa cauti pe altul cat inca suferi dupa fostul, ci este o mare greseala :
https://www.reddit.com/......artenerul/

| Miruna333 a răspuns:

Traiesti in trecut. El s-a despartit de tine si inca vorbiti. Daca il tii langa tine, nu iti va trece niciodata de el. Te cauta pentru sex, pentru ca este obisnuit cu tine. E mai usor sa ceara de la tine, stiind ca esti disponibila, decat sa depuna efort pentru a cauta pe alta. Asta e adevarul. Cateodata alegem persoanele care ne sunt la indemana.
,, Îl iubesc şi încă nu pot accepta faptul că nu mai suntem împreună'' Intelegem ca mai sunt sentimente, insa va trebui sa accepti. Fa terapie si te vei obisnui cu faptul ca fiecare om ne va parasi in viata asta, mai devreme sau mai tarziu. Asta cu sufletul pereche este din basme. Fiecare om este intr-o continua schimbare, nu raman la fel si de asta nici nu ne mai identificam cu persoana de langa noi.
Este un adult cu o fosta relatie de 6 ani din care a rezultat si o logodna. Daca te-ar vrea, ar face ceva. Nu exista,, nu stie cum sa zica''.
Astepti un om care nu te mai vrea in viata lui. Un om care s-a despartit de tine de 3-4 luni si dupa te-a contactat doar pentru sex ocazional. Il vrei cu disperare si acesta nu vrea sa isi mai asume o relatie cu tine. Nu este totul clar? Stii toate lucrurile astea insa nu vrei sa accepti, iar asta iti face si mai mult rau.

| Xox0 a răspuns:

Scumpa, tipul asta te foloseste pentru orgoliul lui si ca sa o rupa incet cu tine, pana cand se indragosteste de alta si te lasa de tot: fara prietenie, fara ca tu sa-i mai fii importanta etc. E un egoist, iar tu trebuie sa rupi orice legatura cu el. Se foloseste de tine acum deoarece nu e usor sa te indepartezi de cineva deodata dupa 6 ani, asa ca o face treptat, dar tie treaba asta iti da semne mixte.
6 ani e mult timp si iti trebuie cam 3 ani sa treci peste. Rupe orice legatura cu el si da, o sa-ti fie greu de mori, dar vrei sa te foloseasca in continuare pana se obisnuieste cu ideea ca nu mai faci parte din viata lui, iar tu sa suferi singura ca bleaga sau vrei sa sufere si el ca si tine ca nu mai sunteti impreuna si sa procesati amandoi, nu doar tu, despartirea asta?
Omul ti-a zis ce si cum, asa ca ia totul ca atare si ia actiune.

| Celestina003 a răspuns:

În primul rând ii spui : eu vreau lângă mine un bărbat care nu te lasă la greu, nu unul ca tine, care te lasă aiurea dintr-o dată!
Asta arată ca te respecți pe tine însuți!
Și după nu ii mai scrii deloc o perioadă, chiar dacă el scrie, lasa-l să vadă ce a pierdut ' 6 ani ' să vadă singur ca e prost, si îi scrii numai dacă vrea relatie...din nou.
Te duci, te îmbraci frumos pe afară, îți cumperi cercei noi, colier nou, haine, sau coafura noua, crezi sau nu bărbațiilor le place mai mult decât femeilor, chestiile astea, te machiezi etc.
Si aprop nu incerca să te razbuni pe el, că ești cu altul sau ceva. Efectiv el te-a lasat si nu știu de ce, ai greșit cu ceva fata de el? pentru că vrea să iasă si cu alte fete și in loc sa te înșele te-a lasat lumea are curve lasă ca o sa vadă el.Si da, te caută pentru că cu alte fete nu are siguranță si cu tine are siguranță îți mai da semne.

| hipotronic a răspuns:

Hei! Dacă se întâmplă asta după 6 ani de zile eu cred că e de analizat cum a fost relația voastră în timpul acestor 6 ani, oare chiar îl cunoști sau doar ai crezut că îl cunoști până acum?

E clar că nu știe ce se întâmplă cu el sau poate că știe și preferă să profite, nici asta n-ar fi de exclus în opinia mea

Din punctul meu de vedere ce ar fi de făcut pentru tine, ar fi să găsești un psihoterpeut priceput, totodată potrivit nevoilor tale, cu care să ai conexiune, după care câteva cărți potrivite momentului în care te afli, iar aici ți-aș recomanda "suflete de sticlă" de Gașpar Gyorgy și "ghidul copilului interior" de Cathryn Taylor

De asemenea îți mai recomand să urmărești podcastul epictalk de la Pagina De Psihologie și să participi de ce nu la cursuri, terapie de grup dacă poți, pentru că fără să lucrezi la tine n-ai să poți folosi exact acele resurse și capacități pentru a acționa astfel încât să îți dai seama cum e realitatea atât pentru tine cat și pentru el, iar apoi, odată cu o afli, să îți dai seama ce faci cu ea

Eu sunt un om căruia îi pasă și care chiar se pricepe când vine vorba de dificultăți care țin de relații, stil de viață, provocări și așa mai departe. Nu sunt aici doar ca să răspund la întrebări pentru că știu că aș putea face mult mai mult decât atât, așa că îmi poți scrie în privat și cu cea mai mare plăcere te ascult, cu siguranță vom găsi și soluții

| Michele7 a răspuns:

Stai după el atunci și plângi! Se joacă cu tine și toate cele până își găsește pe cineva mai bun și pleacă, iar după revine din nou...asta dacă nu merge bine în cealaltă parte. Din păcate cunosc persoane care fac asta.
Practic, nici nu mai trebuia să pui această întrebare! Din momentul în care am citit că "eu încă îl aștept, e sufletul meu pereche" deja îmi este clar.