| Liviu999 a întrebat:

In urma cu câteva zile am facut sex cu prietena mea, protejat, prezervativul nu s -a rupt ( am verificat dupa ) am o intrebare: dupa ce am ejaculat, am mai continuat câteva minute si îmi este frica sa nu fi curs pe langa inelul prezervativului chiar daca aceasta avea sperma in el... Imi este frica sa nu fi ajuns in vagin si sa am parte de o sarcina nedorita. Poate sa iasă sperma pe langa inelul prezervativului? (acesta era întins bine ) Pot sa îmi pun problema unei sarcine nedorite?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa producerea ejacularii de regula in cazul majoritatii barbatilor penisul incepe sa piarda din vigoare/erectie si intro anumita perioada de timp mai scurta sau mai lunga, depinde de la o persoana la alta va trece in starea ei normala, adica in cea flasca. Prezervativul poate ramane bine fixat pe penis inca o anumita vreme dupa ejaculare si intro asemenea situatie nu apare nici un spatiu intre penis si prezervativ pe unde sa poata trece sperma pentru a se scurge in exterior. Sperma poate trece printre penis si prezervativ doar in momentul in care penisul isi micsoreaza intratat de mult grosimea si vigoarea/taria incat prezervativul aluneca/cade efectiv singur de pe el. In situatia descrisa teoretic nu exista posibilitatea sa iasa sperma si cu atat mai putin sa si ajunga inapoi in vagin. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu. In situatia prezentata de tine nu este posibila o sarcina.

| ywar a răspuns:

Ce mincinos esti ba, Liviu! Dupa ce termini ti se moaie si prezervativul - daca ii mai dai fetei, ce-i dai tu... - risca sa ramana in pestera. Prezervativul, desigur. Asa ca eu m-as gandi mai bine data viitoare cand mai mintim ca suntem barbati adevarati si noi continuam minute in sir. Oi fi vreun Terente. Cred ca habar nu ai cine-i asta, ca de citit nu cred eu ca te-a apucat pofta ieri.