| David000000 a întrebat:

Bună SEARA TPU!
Am o întrebare pentru cei ce efectuează transporturi.
Momentan ma aflu in Anglia, am cumpărat o mașină și din cauza faptului ca nu am putut acoperii asigurarea pe numele meu fiind enorma, am ales sa fac pe numele mamei mele.
Am pus ca are 20 de ani de carnet când ea nu are carnet auto.
Întrebarea mea este in felul următor:
Pot trece la vama din UK în Germania și eventual sa rămân în Germania cu asigurare pe numele mamei? La vama îți cere sa fie mașina pe numele conducătorului auto care se afla la volan sau și a altcuiva?
Și dacă ma întreabă de permisul ei și ea nu are permis, ce se poate întâmpla?
Va rog sa-mi răspundeți cat mai curând posibil.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce știu eu in UK asigurarea se face și pe șofer nu doar pe mașină. Deci ce ai tu pare că nu e deloc ok. Poate mă înșel. Dar dacă te prinde in UK cred că e groasa treabă.

| mihai69 a răspuns:

Dar... Ce faci cu mașina din UK? Că după Brexit nu mai poți s-o înmatriculezi în alt stat UE unde se circulă pe dreapta!

| lpavel a răspuns:

Poti trece vama cu masina altcuiva asta e sigur 100%! Sa ai toate actele masinii la tine! De obicei la vama nu se complica cu astfel de lucruri, al cui e masina, sau mai ales daca are carnet cea pe care nume este asigurarea, ei nu au treaba cu asta, pe ei ii intereseaza ca masina sa fie asigurata, sa nu fie furata, ATAT! Deci la vama vei trece sigur fara probleme! Dar daca te opreste politia in Germania, Ei fac verificari majore, bine nu toti dar daca te nimeresti la unul care face asta, ramai fara masina + o amenda usturatoare! Asta e situatia, de politia din Germania trebuie sa-ti fie frica nu de vamesi!