| JimmyJump1 a întrebat:

Buna seară TPU.Astazi am facut sex neprotejat cu prietena mea, stiu ca a fost o alegere greșită dar problema este ca eu am o neplacere in momentul purtarii prezervativului si imi pierd erectia.Actul in sine a durat extrem de putin si am ejaculat afara.
1.Cum as putea incepe prefer prezervativul si sa nu mi mai pierd erectia, ma gandesc ca este ceva psihologic
2.Cam care ar fi sansele ca ea sa ramana insarcinata? Si daca sunt șanse sa fi ramas cum as putea afla cat mai repede știind ca testul de sarcina functioneaza abia in 3 saptamani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR daca intretine contacte sexuale neprotejate si acestea se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite in mod obligatoriu minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina, care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL FEMEII (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrate. Daca sexul a avut loc in afara perioadei fertile probabilitatea de a ramane insarcinata este minima, nesemnificativa chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat. Din numarul total al celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge SPERMA in vagin (si nu acel inovensiv lichid preejeculator), teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. Exista si alte metode de protectie in afara de prezervativ, ovule si creme spermigene, pastile anticonceptionale, inelul intravaginal NuvaRing, etc. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ok, hai sa vedem punctul 1. Daca nu te iriti, nu ai mancarimi inseamna ca nu esti alergic la latex si este doar o chestie psihologica.
La punctul 2 ma ia durerile de cap, fara suparare, o femeie are sanse sa ramana insarcinata DOAR DACA EJACULAREA ARE LOC IN INTERIOR ACOLO SUS. Fara nicio suparare, ati inceput viata sexuala, dar va recomand putina educatie sexuala, nu este o rusine, este o necesitate fiindca in multe familii parintii nu ii invata pe copii mare lucru sau poate nimic si la scoala nu se mai pune problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Categroic este ceva in capusorul tau, pentru ca nu-i normal sa te incapatanezi sa nu-l porti, nu musca, nu doare, nu face rani, in plus are marele avantaj ca te fereste de boli cu transmitere sexuala si pe fata o fereste si de sarcini nedorite.
Sexul neprotejat chiar si fara ejaculare, poate duce la sarcina, mai ales daca ea era in perioada fertila! Picatura pre-ejaculatoare care se scurge involuntar din penisul tau in primele secunde de la intrarea lui in vagin (mentionez: tu nu simti nimic, este involuntar fenomenul, similar cu umezirea vaginala la fete), picatura care poate contine si sperma si daca fata este in perioada fertila, se produce imediat fecundarea.
Un test de sarcina se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual (sau 3 sapt. de la ovulatie, asta daca stii cu exactitate cand a fost ovulatia fetei). orice test facut inainte de termenul de 5 sapt. de la ultimul ciclu menstrual, va arata negativ si fals, pentru ca sarcina fiind in stare celulara nu "anunta" toate organele ca-i gestanta, decat dupa 3 saptamani de la fecundare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Spre stiinta ta si a altora, trebuie sa stii ca lichidul denumit preejeculator se formeaza intr-o singura glanda si are un rol complet diferit fata de cea a spermei. Sperma se formeaza in cea mai mare parte in vezica seminala, restul in prostata si o mica parte care reprezinta de fapt spermatozoizii, in testicule. Glandele Cowper, denumite si bulbouretrale in numar de 2, secreta un lichid preejeculator perfect steril in momentul producerii. Aceste glande sunt situata langa uretra dar "mai jos" (in spatiu)- "mai spre iesire" fata de pozitia prostatei si a vezicii seminale. In consecinta atunci cand acest lichid se scurge prin uretra spre iesire, traseul ei fiind inferior glandelor seminale, SE POATE CONTAMINA doar cu niste eventuali SPERMATOZOIZI ramasi pe uretra de la o ejaculare anterioara, insa doar in cazul in care barbatul nu a urinat intre timp. Fiind vorba de glande diferite, situate in locuri diferite, care produc substante cu roluri complet diferite, rezulta ca este imposibil sa fie adevarata aceasta gogorita inventata si sustinuta de anumiti "savanti" cum ca are in compozitie spermatozoizi viabil chiar din momentul producerii ei. De asemenea in cazul a 15-20% dintre barbati acest lichid NICI NU se produce, (deloc printre acestia ma numar si eu) iar la altii tot cam la fel de multi, cantitatea este extrem de mica incat practic trece neobservata. Deci poti ramane insarcinata NUMAI prin intermediul spermei ajunse in vagin in perioada fertila. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Daca ai alergie cauzata de latex ar trebui sa ai simptomele unei alergii si nu o pierdere a erectiei - asta comentariu la ce s-a spus mai sus.

Ca sa nu-ti pierzi erectia prietena ta trebuie sa continue sa te stimuleze. Se spune ca pierderea erectiei la pusul prezervativului se intampla la 1/3 din cei care il folosesc.

Pune o picatura de lubrifiat (NUMAI pe baza de apa daca folosesti prezervativ din latex) in rezervorul prezervativului. Daca prietena ta colaboreaza poate sa-ti frece glandul in timp ce tu desfasori cauciucul. In plus ai si o senzatie ceva mai tare in timpul actului sexual si sansele sa-ti pierzi erectia sunt mai mici.

Asigura-te ca montezi prezervativul corect si ca nu e un prezervativ prea mic / strans. Nu trebuie sa te grabesti cand il pui si sa te stresezi prea tare. Asta contribuie la pierderea erectiei.

Daca ai o problema psihologica nu inseamna ca e simpla. La pierderea erectiei mai contribuie problemele in cuplu si problemele partenerei. Daca problema persista mai multe luni si devine deranjanta e recomandat sa mergeti impreuna la un terapeut.
O alta solutie este sa evitati sa faceti sex in perioada fertila.
Schimbarea partenerei e o alta solutie.

Sansele sa ramana insarcinata la coitus interruptus se spune ca sunt 4% daca o retragi la timp si 27% daca nu o retragi la timp. Bineinteles DOAR daca fata este in perioada fertila +/- cateva zile. In conditii optime spermatozoizii traiesc pana la 5 zile.

| seth2016 a răspuns:

>> aceasta gogorita inventata

A nu se intelege din expunerea de mai sus, pur teoretica, ca metoda coitus interruptus este safe.

Cei care se ocupa de contraceptie sunt de acord ca metoda nu e safe si ca sansele de sarcina sunt mai mari ca zero.

| Nicolae207 a răspuns:

1. Daca nu poti sa porti prezervativul, inseamna ca nu stii sa il pui in asa fel incat sa iti ofere comfort total, incearca cu lubrifiant si dupa pune prezervativul.
Mult noroc la dragoste!

| JimmyJump1 explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor acordat si pentru sfaurile utile.