| Anoniiima a întrebat:

Buna seara, TPU. Ma numesc Elena si nu obisnuiesc sa cer sfaturi pe astfel de site-uri, dar e un inceput pentru toate. Sper sa aveti rabdare sa-mi cititi povestea. Acum 2 ani am cunoscut un baiat. Il priveam si sufeream in tacere ca iubesc si dragostea nu-mi este impartasita. In tot acest timp am vorbit, dar niciodata nu ne-am dat sansa de a ne cunoaste mai bine. Imprejurarile nu ne-au permis. Prietena mea parea ca ma sustine, dar la un moment dat s-a aflat ca il placea si ea chiar daca nega. Am ignorat acest lucru si nu ne-am certat din cauza lui. In fond, nu era nimic intre noi doi si nici nu avea sa fie. Poate ma veti considera proasta, dar incepusem sa-l iubesc. Imi era imposibil sa il evit. Ii cautam privirea oriunde si drumurile noastre se intersectau vrand nevrand. In tot acest timp i-am ramas fidela, desi intre nu a fost niciodata nimic, nici macar o simpla prietenie. Am continuat sa il iubesc si continui sa fac. Mi-am dorit o sansa si nimic mai mult. Dupa 2 ani si cateva luni, mi s-a oferit aceasta sansa cred. Am aflat ca nu ii eram atat de indiferenta precum credeam. Se intereseaza de mine si are grija sa fiu bine. Are grija sa nu patesc ceva si nu numai.Prietena aceea e total impotriva faptului ca ne-am apropiat. Imi da n argumente sa-l las. Sunt zile in care nu imi spune nici "buna", daca nu ii zic eu si zile in care-mi vorbeste. Ce as putea intelege din asta? Diferenta de varsta poate-si spune cuvantul chiar daca nu ia in calcul acest lucru. Este mai mare cu 4 ani si asta ma face sa-mi doresc sa renunt inainte de a incepe ceva, desi am visat la aceasta clipa demult. Da-ti-mi un sfat. Ce as putea face? Il iubesc, e clar. Problemele sunt prietena mea si varsta. Merita sa lupt pentru noi? Ce parere aveti de comportamentul lui? Il interez? Dau funda si ma scuzati daca v-am plictisit cu aceasta problema, dar aveam nevoia sa ma descarc

5 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te apropi de el, putin cate putin, e pacat sa strici si prietenia cu acea fata dar daca iti e prietena nu ar trebui sa intervina intre voi, ci sa te sustina. Vorbeste cu prietena ta si spune-i ce simti, ca nu vrei sa o pierzi si ca te astepti la sustinere din partea ei.La fel procedeaza si cu baiatul respectiv, arata-te interesata, daca nu merge, macar stii ca ai incercat si stii ce ai de facut pe viitor.Varsta nu conteaza, 4 ani nu e diferenta mare.Bafta

| neutrino a răspuns:

Il iubesti, zici tu, de doi ani de zile, asa ca nu vad de ce nu l-ai iubi si in continuare. La un moment dat poate ca vei intelege ca pe el nu-l intereaza persoana ta atat de mult, incat sa aveti o relatie. A avut suficient timp sa te curteze, daca te-ar fi placut. Sau poate ca nu este capabil de asa ceva, iar in acest caz nu ai ce face cu un asemenea baiat.

| Anoniiima explică (pentru neutrino):

Nu a fost în oraș. Nu ne-am putut vedea. Eram mai mică și niciodata nu i-am dat de înțeles că îl plac. Nu îl condamn pentru asta, însă aș vrea sa înțeleg care sunt intențiile lui din acele conversații. Mulțumesc :*

| Hakuouki a răspuns:

Il iubesti de 2 ani dar nu ati fost nici macar prieteni. Asta miroase a relatie care nu tine. Sincer aveam un raspuns mare pentru tine, dar adevarul e ca nu ti-l voi aduce eu la pachet si oricum nu vei face cum zic eu, daca esti sigura ca-l vrei, so pe el, daca nu, cauta in continuare.

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Si eu am foat in situatia asta si stiu exact ce sfaturi sa iti dau. Da-mi mesaj privat si iti spun mai multe acolo :* :*