| Biapop1030 a întrebat:

Bună seara TPU sunt noua pe aici.am nevoie de ajutorul vostru deci inainte ciclul Nu era regulat deloc etc de o lună de zile iau anticonceptionale vineri data de 4 decembrie mia venit si sa terminat marți iar miercur am inceput o plachetă noua pana acuma eu si iubitul meu neam protejat când făceam dragoste. intrebare e de acuma poate să asi deie drumul in mine fară să rămân însărcinată sau credeti că ar trebui să astept Sa termin si placheta asta si după Sa facem fară grij? Multimele frumos de ajutor! Iar pentru răspunsuri răutăcioase mai bine nu răspundeți. O seară bună

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea primei pastile de pe noul blister (asa se numeste carcasa de plastic transparent pe care se afla pastilele) trebuia se inceapa in a 29 zi din momentul primei zile de incepere a folosirii anticonceptionalului sau ziua a 8-a din momentul administrarii ultimei pastile de pe vechiul blister indiferent daca menstruatia s-a terminat sau nu. Pentru a nu gresi pe viitor trebuie sa stii ca intotdeauna prima pastila de pe fiecare blister se va administra intotdeauna in aceeasi zi a saptamanii adica daca prima pastila s-a administrat intr-o zi de miercuri atunci intotdeauna un nou blister se va incepe intotdeauna intr-o zi de miercuri.Doar daca inceperea noului set de pastile s-a facut exact in a 29 zi (respectiv a 8-a de la inghitirea ultimei pastile), esti protejata si partenerul tau va putea intotdeauna sa ejaculeze in vagin fara probleme.

| Biapop1030 explică:

Multumesc happy