| Adina2442 a întrebat:

Trec prin niste momente mai grele si as vrea sa ma ajutati.Am 20 de ani si am ramas insarcinata. Iubitul meu nici nu vrea sa auda de avort desi nu locuim impreuna si niciunul nu lucreaza. Nu vreau sa dau copilul afara dar ma gandesc ca poate nu o sa am ce sa-i ofer, nu o sa am de unde sa-l cresc pentru ca eu la mama lui nu vreau si mama nu ar fi de acord. va rog dati-mi niste sfaturi, ceva.Simt ca nimeni nu ma intelege.

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu vrei sa fie chinuit in viata mai bine lasa-l sa mearga in imparatia domnului

| IsabelaIssa a răspuns:

Un om deschis la minte, stie ca pentru orice problema exista o rezolvare. Rezolvarea trebuie insa sa existe intr-un sens bun. D-zeu ti-a dat un copil, si ar trebui sa fi mandra de el, sa te bucuri ca prietenul tau iti este alaturi si nu vrea sa scapati de copil. Faptul ca nu aveti un serviciu momentan nu este sfarsitul lumii. Si ai nostri parinti ne-au crescut cum au stiut ei mai bine, si cred ca sunt multi care au avut parte si de lipsuri. Parintii tai or sa se inamoaie cand o sa apara copilul pe lume, iar tu o sa te bucuri de el o viata, nu ai sa regreti ca l-ai avortat. Pe langa ca avortul este un pacat imens, gandul ca ai fi putut avea copilasul ala si l-ai omorit, o sa te omoare pe tine psihic. Or sa se gaseasca solutii pentru toate, o sa vezi, nu trebuie sa disperi. Ia lucrurile cu calm si incearca sa nu vezi doar extreme. Ia-ti viata in piept, chiar daca nu esti pregatita pentru asta. Ai totusi 20 de ani, nu mai esti un copil. Sa-ti dea D-zeu sanatate tie si copilului tau! happy

| JohnnyBi a răspuns:

Ti-a placut morcovul acum sufera pe propria-ti prostie. in locul alor tai te zburam din casa si testament si te renegam ca fiica.

| Alcyon a răspuns:

De ce nu lucrati? Sunteti majori amandoi, sunt sigura ca v-ati gasi ceva de lucru. Daca v-ati simtit pregatiti sa aveti viata sexuala, trebuie sa fiti pregatiti sa va asumati si consecintele firesti ale unui act sexual. Tu esti singura care poate lua o decizie. Daca ai avea sub 18 ani, ti-as da sfatul sa renunti la sarcina. Dar la 20 de ani, cel putin ai posibilitatea de a te angaja undeva.

| Alcyon a răspuns:

Acum am vazut un topic de-al tau de-acum mai bine de jumatate de an, in care spuneai ca ai avut un avort spontan. Tu ai idee cu ce te joci, draga mea? Crezi ca viata sexuala e un soi de gluma? Daca faci avort poti sa MORI. Da, exista riscul sa faci hemoragie si sa mori. In afara de asta, multe femei raman sterile si nu mai pot sa aiba copii niciodata. Daca ti se intampla atat de des sa ramai insarcinata, inseamna ca undeva e o problema: nu folosesti metode contraceptive, folosesti metode contraceptive naturale (gen coitul intrerupt), nu sunteti suficient de atenti cu prezervativul si nu respectati instructiunile etc. Te sfatuiesc sa treci pe la un ginecolog, sa porti o discutie serioasa cu el despre metode de prevenire a sarcini, ca nu mai ajungi in astfel de situatii nedorite.

| HueyFreeman a răspuns:

Condoms, use them. Faci avort si te desparti de el. Nu ai alta solutie mai pertinenta. Un copil nu este niciun fel de binecuvantare, mai ales cand nu este planuit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am vazut in jurul meu, un avort duce in timp la destramarea cuplului, poate chiar peste ani. In toate situatiile pe care le cunosc, fata a ramas traumatizata si practic nu a trecut niciodata peste situatia neplacuta, desi ea a fost cea care a luat decizia finala.
Daca iei deciziile corecte si ai tarie de caracter, vei putea transforma ceea ce acum pare o catastrofa intr-o binecuvantare. Ai putea ca la 40 de ani sa ai copil cu liceul terminat si poate gata de zbor de unul singur. Este un efort mare, dar merita!
Ce cred eu ca trebuie sa faceti: Pastreaza copilul, iubitul trebuie sa-si gaseasca de lucru si trebuie sa faci cumva ca relatia cu una din mame sa se schimbe suficient cat sa puteti fi ajutati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci sa il crească iubitul daca prezervativul nu i-a plăcut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ori fara el, cred ca e mai bine sa pastrezi sarcina, si nu te teme ca nu ai cu ce sa-l intretii, tine minte ceva: un copil nu vine niciodata cu mana goala pe lume, ci cu o paine in brate.

Pana la urma o sa se reintoarca prietenul tau, asta dupa ce-l chinuie mult constiinta, daca nu, inseamna ca nu te-a meritat.

O sa treci prin momente dificile, dar pana la urma mama ramane mama, si cred cu siguranta ca parintii tai se vor implica si va vor ajuta, pe tine si pe viitorul copil.

Exclude din mintea ta avortul, este ceva ce ai putea regreta intreaga viata, caci daca intrerupri sarcina, stiu femei care se trezesc noaptea din somn, din cosmaruri, copii in vise care plang plini de sange pe maini etc.

Mai multe nu pot scrie caci nu am detalii esentiale, poti insa sa folosesti mesajele private, asa ar fi cel mai corect.

| Happyjump a răspuns:

La varsta ta, nu mi se para o problema fara rezolvare, frate, găsiți-va si voi niste slujbe ca toti ceilalti de varsta voastră, ce sa va fac? Era scump un prezervativ?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa va ganditi la un loc de munca. Cautati-va un loc de munca, oriunde, macar sa castigati cat de putin pana va veti gasi ceva mai serios sau macar el sa aduca un venit in casa ca na, tu ai bebe. Nu face prostia sa avortezi, un copil este o binecuvantare, mai ales ca dupa cum se vede aveti o relatie stabila, chiar nu merita sa faci avort. Toti avem dreptul la nastere, nu-i lua acest drept unui prunc nevinovat.
Ai sa vezi cata bucurie iti va aduce acel copilas. Multa bafta!

| ArthurKn a răspuns:

Daca nu-l omori tu, timpul tot o va face. Odata ce nasti, o sa-l condamni la moarte.
Normal ca nimeni nu te intelege, trebuia sa va ganditi la consecintele ce v-a trebuii sa le suportati din cauza hormonilor vostrii.

| TheEyes a răspuns:

Odata ce si tu si el ati fost de acord sa faceti niste treburi si nu ati fost atenti, nu este vina ta ca ai ramas insarcinata.Nu poti sa faci avort doar pentru ca nu aveti nici unul dintre voi un loc de munca.Ce poate fi mai frumos pe lumea asta decat un copil? Priveste partea buna din treaba asta nu numai ca nu ai ce sa ii oferi.Ii oferi dragoste.Tu si iubitul tau cred ca veti fi fericiti sa stiti ca aveti un copil.Le ceri parintilor ceva bani pana iti gasesti tu sau el ceva de munca si eu cred ca va veti descurca.Mult succeswinking

| DoarSteff a răspuns (pentru TheEyes):

Pot sa-ti zic ceva sigur, pentru ce poza ai esti mult mai sensibil laughing. Bine-asa.

| TheEyes a răspuns (pentru DoarSteff):

Mai nou oameni se judeca dupa poze happyFrumos asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheEyes):

Pisoiul meu zice ca ai ochi frumosi!

| DoarSteff a răspuns (pentru TheEyes):

Nu-i asta da... la ce poza ai puteam sa jur ca esti gen TuDoREL96 (omu' ala are niste raspunsuri rolling on the floor laughing ). Oricum scuza-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarSteff a răspuns (pentru TuDorEL96):

Ai niste raspunsuri in tine laughing rolling on the floor ca intru la undele intrebari doar sa vad ce raspunzi tu laughing sincer. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DoarSteff a răspuns (pentru TuDorEL96):

No' imi pare rau pentru neintelegere, eu il plac (i-am si marturisit asta la una dintr-e intrebarile meue) pe utilizatorul WhYS0seriouS desi nu sunt gay laughing rolling on the floor. Ciudat nu?

Răspuns utilizator avertizat
| DoarSteff a răspuns (pentru TuDorEL96):

OK, mersi pentru intelege laughing rolling on the floor

| TheEyes a răspuns (pentru DoarSteff):

Imi cer scuze atunci.Am inteles eu gresitwinking

| DaW a răspuns:

Nu baga in seama raspunsurile rautacioase si copilaroase ca a copilului de mai jos fi puternica si lupta pentru voi si pentru copilul ala nu are nicio vina! De ce sa.i faci rau? Gandeste.te daca mama ta facea asa cu tine. O sa fie bine! Doar sa va iubiti

| DoarSteff a răspuns:

Uite-un sfat. Asculta melodia Vescan feat. Melania - Poza De Album si mai gandeste-te te rog eu si da-i sansa acelui suflet nevinovat sa se bucure si el de viata la fel ca noi restul lumii.

| DoarSteff a răspuns:

Uite cea mai faina chestie: da-l in judecata ca te-a lasat cu burta si cere-i pensie alimentara pentru plod si dai gherla.
Sau ideea mai naspa: face-ti copilul, casatoriti-va, da-ti divort si cum nimeni n-are servici desigur ca copilul va merge intr-un centru de plasament. Mama ce minte bolnava am uneori...

| Stefi17 a răspuns:

Buna. Nu cerd ca e nevoie sa faci avort pentru ca poate parinti vostri spun ca nu o sa va ajute sau nu stiu ce dar in adancul inimi eu isi doresc cu siguranta un nepotel sau nepotica. Stai linistita! Totul va fi bine intr-un sfarsit.