| Julia92Anna a întrebat:

Sora mea mai mica are un nou iubit.Toate bune si frumoase pana cand tata a aflat.Varsta nu e o problema.Ea are 20 de ani si el aproape 21. El este pe jumatate turc.Dar este crestin ortodox(a luat religia mamei lui). Insa cand tatal meu a aflat ca noul iubit al surorii mele este turc parca ar fi turbat.Nu este deloc de acord cu aceasta relatie. Spune ca mama lui si desigur intreaga familie isi va bate joc de ea si o vor calca in picioare.Dar am avut ocazia sa merg acasa cu ea la familia lui si mi s-au parut niste oameni foarte de treaba.Insa tatal meu nici nu vrea sa-l vada pe el.Iar sora mea plange fara oprire.As putea face ceva?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti face nimic, pentru ca nu esti nici in pielea ei si nu poti decide pentru ea.
Totusi, are 20 de ani, este majora si apta sa-si ia propira viata in maini si sa decida ce vrea si mai ales cu cine vrea.
Poate sa se mute daca nu-i convine parerea tatalui si la fel de bine poate sa-l ignore, pentru ca este majora si are drept sa decida singura ce vrea.
In ultima instanta, poate sa plece de acasa, sa se mute cu el, sau singura si sa faca cu viata ei ce doreste.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate ca taica-tu e urmasul marilor Brancoveni si nu stiti voi laughing. Oamenilor inchisi la minte si cu idei preconcepute nu ai ce sa le faci. Confucius a spus -Prima greseala care a facut-o omul a fost cand a inceput sa gandeasca fara sa studieze. Daca el nici nu vrea sa cunoasca pe baiatul ala sora-ta trebuie oei sa il ignore total ori sa renunte la turc. Daca alege prima varianta ( stiu cazuri chiar de fugite de acasa ) pana la urma parintii isi revizuiesc atitudinea si lucrurile se indreapta. Pana atunci socurile si situatiile tensionate sunt inevitabile. Daca vrei ceva in viata trebuie sa iei taurul de coarne.

| Felys a răspuns:

Turcii astia care traiesc in Romania sunt oameni exceptionali, sa nu ii confunde cu arabii musulmani ca nu seamana nici la degetul cel mic, pacat ca tatal tau este atat de pornit pe acest motiv si nu vrea sa cunoasca baiatul mai bine sa se convinga ca e om bun

| seth2016 a răspuns:

Daca maica-sa era turcoaica si facea şöbiyet, baklava, kadayıf cu fistic si cafea la nisip cred ca-si schimba parerea.

| Allanel a răspuns (pentru seth2016):

Ba ai jucat sa:mp vreodata?

| n1445 a răspuns:

Firul vietii unei fete este sa isi paraseasca parintii la un moment dat, cu atitudinea asta tatal tau nu face decat sa o indeparteze pe propria fiica de langa el. Cand parintii mei erau tineri bunica din partea mamei nu era de acord cu relatia si ai mei au fugit in alt oras, iar dupa cateva zile bunica i-a chemat acasa si s-au casatorit. Acum parintii mei sunt impreuna de 27 de aniwinking

| viperra a răspuns:

Explica-i tatalui vostru cum este acea familie, si cum toti oamenii sunt diferiti.De ce nu vorbeste cu parintii baiatului si de asemenea si cu el? ar fi mai bine.Doar ca e turc, nu e un motiv de a nu-si lasa fiica sa se vada cu el.
succes! happy

| qpDeny a răspuns:

Dacă ție ți s-au părut de treabă arătai și tatălui tău asta