| adriana_sw33ty_angy a întrebat:

stiu ca au mai fost puse asemenea intrebari, dar totusi voi intreba si eu.Si asta pentru ca vreau niste pareri sincere, fie ele pro sau contra. Si nu in ultimul rand vreau niste argumente solide.
In ce masura este importanta diferenta dintre varstele a doua persoane, intr-o relatie? Si, in ce masura (si ce dezavantaje poate avea ) Este importanta distanta dintre doua persoane intr-o relatie. In ambele cazuri ma refer direct la o relatie de dragoste.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Diferenta de varsta nu cred ca mai este o problema in zilele noastre.Consider ca diferenta de temperament, de gandire, compatibilitatea intre cele doua persoane sunt punctele cheie intr-o relatie.
Adaptarea dupa persoana de langa tine este o problema grea si la asta trebuie sa ne gandim, atunci cand incercam sa facem o relatie cu cineva care are o varsta mai mare sau mai mica decat ar fi "normal". De fapt care este diferenta varsta optima intre doi parteneri? Nu cred ca exista ceva fix, sunt doar teste si opinii. Nicaieri nu este scrisa o regula despre acest subiect. Personal consider ca diferenta de varsta este importanta doar atunci cand relatia merge spre casatorie si trebuie sa te gandesti ca aceasta va fi toata viata, sa nu iti doresti ca tu sa mergi la discoteca si el la un spectacol de balet.Deci,totul depinde de cei doi.
O relatie la distanta poate exista doar daca cei doi sunt dispusi sa se astepte unul pe celalalt, daca dragostea exista si relatia la distanta nu tine foarte mult... oameni suntem!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Diferenta de varsta dintre doua persoane este o problema de multe ori pentru cei care sunt nesiguri. In primul rand se gandesc la ce ar spune lumea despre o astfel de relatie, iar mai apoi tot din pricina celorlalti sunt tot felul de lucruri inventate sau exagerate de noi. Teama ne face sa nu mai fim stapani pe noi.

In cazul relatiilor la distanta este acelasi lucru. Suntem influentati de parera tuturor celor care spun ca nu ar merge o astfel de relatie. Sugestia lor este transformata in autosugestie si fiecare mic minus din relatie devine o problema. Practic stim ca iubim cealalta persoana si totusi renuntam.

In ambele cazuri, chiar daca e iubire la mijloc multi prefera sa renunte din cauza celor mai mici obstacole. Li se pare ca toata relatia lor va fi un cumul de frustrari si nu ar putea suporta asa ceva. Din pacate astfel de relatii au un mare viitor daca am renunta sa ne temem.
Eu iti vorbesc din experienta pentru ca am trait ambele cazuri.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Din punctul meu de vedere diferenta de varsta nu e importanta...bine aici ma refer la o diferenta de varsta de maxim 7 ani, in niciun caz 20-30 de ani ca asta e exagerat. Iar daca baiatul e putin mai mare decat fata atunci e perfect.In legatura cu distanta, daca tii la persoana respectiva nu cred ca sta asta intre voi. Daca esti dispusa sa astepti atunci continui daca nu atunci inchei relatia. Oricum distanta strica un pic treburile.Se mai racesc lucrurile.Si asta doare

| theodoraafi a răspuns:

Diferenta de varsta dintre mine si pr meu este de 5 ani. uneori mi se pare ca nu e nici-o deferenta intre noi, uneori se comporta mai imatur, alteori mai matur... nu cred ca diferenta de ani conteaza.

distanta... e importanta, dar daca iubesti... merita

| resident a răspuns:

DIferenta de varsta nu e importanta in masura in care 2 persoane se simt bine impreuna. doar hai sa nu ascultam ideile celor din jur pentru ca ne lovim de mentalitati si idei pe care multe le vom accepta multe nu.toate nu sunt decat niste complexe si hai sa facem cea ce vrem sa ne simtim noi bine.si eu asta vara pentru o seara am fost sa-mi petrec o zi dintr-o vara superba cred cea mai frumoasa seara din viata mea alaturi de o persoana cunoscuta de pe net care avea 30 de ani eu 21 si dinstanta dintre noi e de vreo 1000 de km nu am putut considera-o relatie din cauza distantei si am acceptat viata mea aici viata ei acolo : ( cu toate astea lucrurile s-au racit era ceva firesc normal si de asteptat de sentimente nu se pune vorba punand distanta in discutie daca e prea mare. binenteles sentimentul de iubire te poate face sa lupti sa fi aproape langa acea persoana sa lupti si sa faci tot posibilul sa fi langa persoana care te simti tu bine.

| resident a răspuns:

Multi caracterizam oamenii si ai judecam dupa varsta sa stii draga mea ca in afara de varsta biologica exista si varsta psihologica cea a gandirii cea ce tine de maturitateaunora dintre noi si poate o persoana mai mare va aprecia asta la tine. pentru ca multi au o varsta si nu arata a avea acei ani ma refer la persoanele imature ce nu stiu nici acum ce vor de la viata. cred ca o fata apreciaza baietii sinceri cu bun simt cu capul pe umeri!