| Mshere a întrebat:

Sunt activa sexual de vreo 4 ani. Am un partener stabil, prietenul meu, cam de un an si ceva.

Din cate am observat, este un procent mare de femei care nu pot atinge orgasmul doar prin penetrare. Este si cazul meu, insa nu sunt 100% sigura ca este asa sau daca doar e "mai mult de munca la mine" (scuzati expresia). Spun asta pentru ca ma simt foarte bine in timpul actului sexual si au fost dati in care simteam ca sunt aproape de orgasm, dar nu ajungeam efectiv in punctul acela. Prin stimulare clitoridiana, ajung la orgasm.

Acum, pot trai fericita si cu gandul ca asa e, dar e o curiozitate.
Suna ciudat, comic etc laughing, dar in scopul satisfactiei curiozitatii mele mi-a trecut prin gand sa imi iau o jucarie sexuala numai sa vad daca reusesc sa ajung la orgasm astfel.

Prietenul meu nu este primul meu partener sexual si nici cu ceilalti doi iubiti ( din relatiile anterioare) nu am ajuns la orgasm prin penetrare. Acum ca am avut eu ghinion in sensul asta (gen cu barbati neexperimentati- Dar nu e ca si cum iti poti intreba iubitul daca pe fostele lui le satisfacea prin penetrate, e ca si cum i-ai contesta masculinitatea si e aiurea) sau ca intr-adevar nu ajung eu la orgasm prin penetrare, nu stiu si asta este curiozitatea mea.

Sunt curioasa ce parere aveti pe tema asta. Anticipat: Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi hai să ne gândim că i-ai fi întrebat și ai fi primit răspunsul de care ți-e teamă - da, pe „foste" le satisfăceau numai din penetrare.
Dar de unde știi tu că alea nu mimau orgasmul ca să (exact ca tine) nu le rănească ego-ul? sau că ele nu erau mai receptive pur și simplu la stimulii interni decât tine? E clar că nu pot fi două ființe identice, nici din punct de vedere fizic, și cu atât mai puțin senzorial.
Chestia cu jucăria poate fi utilă, dar îți recomand să o folosești împreună cu partenerul (sper că e open-minded). De ce? Simplu - pentru componenta erotică a actului; până la urmă, deși „organul" e de plastic (sau ce material te decizi tu să alegi), cel care îl mânuiește este totuși partenerul tău și psihicul tău vă „simți" asta și va veni cu un plus de plăcere.
Succes!

| Mshere explică (pentru mihai69):

Aici na... ce sa zic... ai dreptate, femeile simuleaza de multe ori din ce se aude. Eu una nu l-am mintit niciodata cu asta pentru nu consider ca la el e problema.

| mihai69 a răspuns (pentru Mshere):

Cel mai bine e să nu consideri povestea asta „o problemă". Cel mult, o nepotrivire. Dar dacă partenerul e atent cu tine și te duce și dincolo de „prag" astfel încât să poți avea și tu orgasm (fie prin sex oral, fie prin masturbare), chiar cred că e OK. Poate cu timpul vei ajunge și fără „artificii".
Oricum, multă baftă.

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Rabdare...timpul rezolva!

| RAY a răspuns:

Prin penetrare doar 30% din femei ajung la orgasm, asta se cunoaste inca de pe timpul lui freud tot pe vremea aia a aparut vibratorul, sa descoperit ca clitorisul este ca penisul si nu are o baza de reproducere doar de satisfacere sexuala, prin stimularea clitorisului majoritatea femeilor ajung la orgasm

pacat ca nu se invata chesti de astea la scoala, eu recomand

https://www.youtube.com/watch?v=bQLdF93rRzY

http://adevarul.ro/......index.html

| RAY a răspuns:

Ce parere am?
ca barbati vor doar pe ei sa se satisfaca, parerea mea este sa oferi ceea ce primesti ca asa e normal nu?
si informati sunt destule dar nu le pasa lor le e de ajuns sa ajunga la orgasm si atat, sexul e o arta o stiinta normal ca trebuie sa inveti sa faci sex si sa practici, totul se invata in viata si trebuie sa progresezi mereu

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa stii ca sunt 2 feluri de orgasme, unul clitoridian prin stimularea externa a clitorisului si altul vaginal, prin stimularea cu penisul.
baiul este ca nici un barbat din cei cu care ai avut sex nu s-au priceput sau nu le-a pasat sa te duca la orgasm. Pentru un orgasm vaginal este nevoie ori de un penis dotat ori de multa idnemanare si pricepere. Din pacate 90% din barbati habar nu au cum se poate satisface o femeie si daca ei ejaculeaza, nici nu-si vor pune vroedata problema sa se chinuie sa invete, crezna ca si tu esti satisfacuta.
Trebuie sa intelegi ca, nu exista femei frigida, doar barbati nepriceputi!

| relian a răspuns:

Nu ai spus citi ani ai.Sint multe femei care de abia dupa 30 de ani stiu cei ala sex sau isi cunosc bine corpul, stiu ce si cit, unde si cum sa isi satisfaca placerile.Deci stai linistita ca nu e nimic naspa.Bine ca sunt fete care simt asa de la inceput placere si de una si de alta, dar asta e nu toate femeile sunt la fel.Asa spui ca ai luat jucarie sexuala, adica vibrator cred pentru ca sa vezi daca ajungi asa la orgasm.Cred ca o sa ajungi, dar nu poti compara un vibrator cu un penis natural. Daca nu ajungi la orgasm folosind un vibrator atunci ce sa zic naspa, adica asta e probabil nici mai tirziu nu vei ajunge.Cel mai indicat e sa consulti un sexolog ceva un ginecolog cum ii mai spune. Spui de barbati neexperimentati adica? Inseamna ca poate iubitu tau nu munceste vorba ta cit trebuie, ar putea si asta sa fie ceva.Si chiar de iai intreba daca fostele lor ar fi fost satisfacute cum spui ei de unde sa stie.Un barbat chiar de vorbeste cu iubita el o sa stie doar cei spune tipa, doar sa fie el f experiemnentat cum spui sa isi dea seama ca o femeie este satisfacuta sau nu. Spui te simti bine in timpul actului dar nu ajungi la sf.Asta e aiurea, pentru ca daca te simti bine nu prea vad cum de nu ai ajunge in "rai".E curios, deci incearca jucaria ce ai luat-o si revino cu ceva stiri, mai aflam si noi ceva, mai invatam una alta.Desi cel mai indicat este sa consulti un specialist. Spor la treaba cu jucaria.

| Mshere explică (pentru relian):

Treaba cu jucaria era mai in gluma, nu am asa ceva laughing
Nu am 30, dar am trecut lejer de 20.