| anonim_4396 a întrebat:

Sunt disperat. Daca am facut sex cu prezervativ cu spermicid am dat jos prezervativul si m-am sters putin si aproximativ peste o ora am atins cu penisul din greseala de vreo 2 - 3 ori nu vaginul ci pielea din jurul vaginului in timp ce ne sarutam si etc, iar dupa aceea ne-am dus la baie si ne-am spalat si dupa aceea iar am facut sex cu un alt prezervativ care nu avea spermicid sunt sanse ca ea sa ramana gravida? Mi-e cam frica putin ca poate a mai ramas putina sperma pe varf foarte putina dupa ce m-am sters si cum am atins-o poate a ramas acolo si la al doilea act nu stiu poate a intrat in vagin... dar cum ziceam inainte sa facem al doilea act am fost aman doi la wc si am facut tot cu prezervativ dar era fara spermicid. Dar nu stiu, tot mi-e frica putin. Multumesc pentru ajutor si fara misto va rog.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa fiti mult prea ghinionisti ca sa ramana insarcinata din ceea ce ne-ai descris.
Da,e posibil teoretic,dar practic e aproape imposibil,spermtozoizii nu sunt niste dracusori afurisiti care circula liberi unde si oricand vor ei si in contact cu aerul isi pierd din voiciune si proprietati.
Ca sa nu mai stai cu frica-n san,invatati sa calculati perioada ei de maxima fetilitate si,efectiv,ocoliti-o,evitati sa faceti sex cand e la ovulatie sau in zilele din jurul ei!
Sunt deja doua metode, o combinatie care are efect si sunteti mai linistiti!
Cauta pe net un calculator al perioadei fertile, uite, ti-l propun pe asta, de exemplu:

http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php

sau,direct:

http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php

Impreuna cu prezervativul, o sa fiti mult mai siguri pe voi si nu va veti mai gandi mereu la o sarcina nedorita!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În aceste "condiţii", NU cred că poate rămâne însărcinată!

Toate cele bune.

| justsummer a răspuns:

Nu a ramas sigur nu se concepe un copil asa usor.

| Raul5765578 a răspuns:

Stai linistit nu are cum sa ramna

| PAllMall2014 a răspuns:

Si daca era prezervativ fara spermicid erau sanse ca ea sa ramana gravida? Doar incerc sa ma informez pe viitor. Mersi